Nenápadný klávesista z rockové smetánky na prahu druhé půlky života

Text: Miloš Pelikán
Foto: Archiv autora
Video: Youtube
Publikováno: 25. 3. 2021

Andy před koncertem

Andy před koncertem

Pětasedmdesátiny v březnu slaví uznávaný anglický klávesista ANDREW BOWN. Nejznámější je coby člen Status Quo, jímž se oficiálně stal v roce 1982. Jako pianista však hostoval už na jejich skvělé desce Hello! (1973), která to dotáhla až na úplný vrchol britské albové hitparády. Potom se hudebně i skladatelsky podílel na dalších deskách legendární kapely a zahrál si na mnoha jejích koncertech.

Narodil 27. března 1946 v jižním Londýně. V téhle čtvrti žije i dnes, s manželkou a třemi z jejich čtyř dětí. Muzikantské ostruhy si Bown vydobýval v pozapomenutých kapelách The Preachers a The Herd, zkraje 70. let byl členem progrockové skupiny Judas Jump.

Za sebou má šest sólových desek, první z nich vyšla pod názvem Gone To My Head (1972). Zatím posledním počinem je album Unfinished Business (2011), předloni vydané v reedici. Ovšem nejvýznamnější jsou jeho písničky pro Status Quo: jako spoluautor je Andy Bown podepsán pod hity Again And Again (1978), Whatever You Want (1979) či Burning Bridges (1988).

Andy a já, Liberec, červenec 2017

Andy a autor článku, Liberec, červenec 2017

Sluší se zdůraznit, že nejvíc se prosadil jako klávesák, ale ve skutečnosti je zdatný multiinstrumentalista. Kromě piana Roland, varhan téže značky a hammondek skvěle hraje na kytary, baskytaru či harmoniku. A jak sám vtipně přiznává, je taky nejhorším bubeníkem na světě!

Jedinečné jsou chvíle, kdy si Andy během koncertu odskočí od kláves a s telecasterem ještě posílí zemitý hardrockový sound, jímž jsou Status Quo pověstní. Vítaným zpestřením jsou i jeho krátké nápadité vyhrávky na foukačku.

Navenek někdy Bown působí jako mlčenlivý, do sebe uzavřený chlápek, ale ve skutečnosti je vyznavačem typicky anglického suchého humoru. Nadto existují věci, které během koncertu na jeho tváři spolehlivě vykouzlí klukovský úsměv. Až magicky na něj působí rozdováděné publikum: snad nejvíc si užívá nadšení lidí, když do nich kapela hrne energickou Whatever You Want.

Prozraďme na něj věc, která potěší fanoušky toužící po osobním setkání. Andymu jsou cizí manýry rockové hvězdy a před koncertem rád poznává jeho dějiště a blízké okolí. Na vycházku se s ním běžně vydává statusácký basák John „Rhino“ Edwards. Tahle dvojka si užívá anonymity – ovšem dříve či později londýnské rockery někdo pozná. Oba se s fanoušky ochotně nechávají fotit a třeba před koncertem v Brně v roce 2018 dokonce Andy přijal pozvání na pivečko. Ovšem v soukromí je vyhlášeným znalcem a sběratelem kvalitních vín…

Výčet muzikantů, zpěváků a kapel, s nimiž Bown nahrával ve studiu, je úctyhodný. Najdeme mezi nimi taková jména jako Jerry Lee Lewis, Johnny Halliday, Dusty Springfield, Tim Hardin, Pink Floyd, Roger Waters, Paul McCartney nebo Carly Simon.

Happy birthday to you, Andy! A hodně dalších úspěchů na hudební scéně.