Půl století od vydání prvního alba LYNYRD SKYNYRD

Obal LP

Obal LP

Text: Jan Zahradil
Foto: Obal LP
Pubilkováno: 13. 8. 2023

Dnes je tomu půl století, co spatřilo světlo světa první album pozdější legendy jižanského rocku LYNYRD SKYNYRD. Nese vtipný název Pronounced ‚Lĕh-‚nérd ‚Skin-‚nérd, což je de facto návod, jak vyslovit to podivné jméno, o němž tehdy málokdo tušil, že je ve skutečnosti posměšnou přezdívkou jejich středoškolského tělocvikáře.

Z nejslavnějšího line-upu kapely na obalu dnes nežije už nikdo. Jako poslední zemřel letos kytarista Gary Rossington(uprostřed sedící). Navíc hned ten první zleva, baskytarista Leon Wilkeson, na albu vůbec nehraje – z kapely tehdy na pár měsíců odešel a vrátil se až po nahrání desky. Na nahrávkách ho proto na basu zastoupil Ed King(první zprava), pozdější třetí kytarista souboru.

Vedle Wilkesona sedí klávesista Billy Powell a nad ním duše celé kapely, zpěvák Ronnie van Zant, který, jak známo, zahynul při tragické letecké nehodě v roce 1977. Vpravo od něj pak bubeník Bob Burns a kytarista Allen Collins. Nesmí se zapomenout také na klíčový podíl producenta Ala Koopera(na obalu není), který kapelu po letech koncertování objevil a přivedl do studia(na albu si i zahrál).

Originální nahrávka bez bonusů má necelých 42 minut a z těch nejslavnějších tracků tam najdeme minimálně tři: Tuesday’s Gone, Simple Man a hlavně Free Bird, který ihned katapultoval Skynyrd mezi rockové hvězdy. Song byl původně dedikován památce Duane Allmana, ale od znovuobnovení činnosti v roce 1991 jej na koncertech zpravidla věnovali Ronniemu.