Jeff Beck/Johnny Depp vydávají společné album

Text: Jan Zahradil
Foto a video: Youtube
Publikováno: 15. 7. 2022

Jeff Beck a Johnny Depp

Jeff Beck a Johnny Depp

Pro fanoušky neobvyklého hudebního spojení JEFF BECK/JOHNNY DEPP: dnes jim vychází první společné album “18”, už je na Spotify. Obsahuje 13 titulů, mix coververzí (třeba od Lennona, Beach Boys, Killing Joke nebo Velvet Underground) a původních skladeb, z nichž dvě složil Depp.

Jednu z nich věnoval pozoruhodné dobové celebritě, původem rakouské herečce Hedy Lamarr (vl. jménem Kiesler, 1914-2000), která určitě stojí za připomenutí. Takže:
Nejvíc ji proslavila nahá scéna v českém(!) filmu “Extáze” režiséra Gustava Machatého z roku 1932. Byla to první filmová “full frontal nudity”, film si získal skandální pověst, odsoudil jej papež a zakázal Hitler.

V roce 1937 odešla do Hollywoodu, tam natočila dalších 25 víceméně úspěšných filmů (jeden z nich oscarový), byla po určitou dobu považována za nejkrásnější herečku světa, filmovou kariéru ukončila v roce 1958. Byla 6x(!) vdaná a protože si zásadně brala úspěšné muže, pořizovala úspěšné milence (mj. Howard Hughes) a sama byla populární, byla takříkajíc vždy “za vodou”. Navíc měla značný technický talent a byla spoluautorkou vynálezu FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum), patentovaného v roce 1942, který měl zabezpečit elektronickou komunikaci proti odposlechům. Ač poskytnut zdarma americkému námořnictvu, za války zůstal nevyužit, později však ano, ve vojenství (za kubánské krize 1962) i v civilních technologiích a dnes je tento princip součástí třeba Bluetooth systémů (ostatně nedávná výstava o jejím životě v její rodné Vídni nesla název “Lady Bluetooth”). V roce 1997 obdržela, snad jako jediná herečka v historii, čestná uznání za zásluhy o rozvoj elektrotechniky a v roce 2014 byla posmrtně uvedena do vynálezecké Síně slávy.

Písničku od Johnny Deppa si nepochybně zaslouží. Kdyby žili ve stejné době, chodili by spolu.