Over The Hills And Far Away aneb jeden název, několik písní

Text: Luboš Hnát
Foto a video: Youtube
Publikováno: 25. 8. 2022

Letošní dovolenou jsem strávil cestováním po vojenských muzeích západní Evropy. V rámci tohoto výletu jsem navštívil i muzeum pěchoty v londýnské čtvrti Chelsea. Ne, nebudu vás unavovat popisem nejrůznějších exponátů, ostatně pozemní armáda ani není můj „obor“. Jenže právě tady jsem objevil nečekané spojení s hudbou. Seznámit se zde můžete se čtyřicítkou nejoblíbenějších hitů britské armády, tři z nich mají spojitost s rockem. Na prvním místě je tradicionál Over The Hills And Far Away, šestnáctou příčku obsadil beatlesovský Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band a číslo 28 zaujímá The Trooper od Iron Maiden.

Protože písničku s názvem Over The Hills And Far Away mají ve svém repertoáru Led Zeppelin a také irský kytarista Gary Moore, rozhodl jsem se zapátrat po příběhu této skladby. Zejména mladší posluchači skladbu znají v podání finských Nightwish, ale v tomto případě jde o coververzi moorovské skladby, proto se jí věnovat nebudu.

Těžko říct, která z písniček je v našich končinách nejznámější, já osobně preferuji tu od Garyho Moora. Natočil ji v roce 1987 na desku Wild Frontier, a mylně jsem se domníval, že jde o předělávku původního tradiconálu – jenže jako autor je pod ní podepsán pouze irský muzikant. Původní je také balada od Led Zeppelin, kterou najdeme na albu Houses Of The Holy (1973) a jsou pod ní podepsaní Jimmy Page a Robert Plant.

Originální verze Over The Hills And Far Away pochází ze začátku 17. století. Její autor není znám. Jednu z verzí vydal mezi lety 1698–1720 anglický skladatel Thomas d’Urfey v souboru písní Wit and Mirth, or Pills to Purge Melancholy. V roce 1706 přišel ve své hře The Recruiting Officer se svou mimochodem velmi odlišnou verzí textu George Farquhar. Aby toho nebylo málo, tak se v roce 1728 píseň objevuje jako duet v baladické opeře Johna Gaye The Beggar’s Opera, opět s odlišnými slovy. Který z textů je původní, se dnes neví. Jediným spojujícím prvkem těchto verzí je hudba.

V devadesátých letech minulého století vznikl televizní seriál Sharpe o fiktivních vojácích napoleonských válek, kde se melodie Over The Hills And Far Away objevila s několika různými texty, které byly založeny na verzi George Farquhara. Ze seriálu vznikl soundtrack, který nahrál a nazpíval britský herec a zpěvák John Tams.

A o čem písnička je? Záleží, jakou verzi si pustíte, nejčastěji v ní zpívají rekruti o svém nástupu do armády. V případě Thomase d’Urfeyho však jde o milostnou píseň. Pro úplnost ještě dodejme, že stejný, tedy milostný námět najdeme i ve verzi od Led Zeppelin. Gary Moore zase zpívá o  muži, který poté, co strávil noc se ženou svého nejlepšího přítele byl nespravedlivě obviněn a odsouzen za krádež.