Novoroční inspiromat aneb tipy lidí od bigbítu pro vaše oči, uši a duši

Text: Miloš „Bob“ Pelikán a Luboš Hnát
Videoklipy: Youtube
Publikováno: 17. 1. 2022, aktualizováno: 18. 1. 2022

Po roční pauze připravil ROCKOVÝ SVĚT novoroční anketu, ovšem hodně netradiční. Hlavním autorem je Miloš „Bob“ Pelikán, který vymyslel otázky a celkový koncept. Položili jsme známým i méně známým rockerům pouhé dva dotazy, a vy si nyní můžete přečíst jejich hudební tipy do životní nepohody. A protože dva zareagovali až po uzávěrce, dodatečně jsme doplnili jejich odpovědi až na samotný závěr.

– Kterou rockovou skladbu, respektive který videoklip (z jakéhokoli roku a jakékoli země) zvolíte, aby dodal čtenářům kuráž porvat se s těžkostmi života?

– Jakou bigbítovou událost si na prahu nového roku přejete úplně nejvíc? Může to být koncert, deska nebo písnička, ale třeba i hudební publicistika či kniha…

Pavel Marcel (kytara – Framus Five, Honza Holeček & Pavel Marcel; zvukový inženýr)

 1. Good One Comin’ On z alba Little Piece of Dixie od Blackberry Smoke. Tam je všechno, co potřebuješ slyšet. (úsměv) Mají na to i úplně obyčejnej videoklip, kterej točili nejspíš tak, jak to šlo, během turné. A nic bych za to nedal, že občas i na mobil. Motorest, kafe, kulečník, na snídani do hospody v pyžamu, a jede se hrát, žádný vyumělkovaný parádičky, poctivá dřevní jižárna, poslední dobou mi přesně tohle stačí k radosti.
 2. Těším se, že si je poslechnu živě 16. února v Berlíně, snad mi do toho nic nevletí.

Pavel „Houba“ Novák (baskytara – Etc…)

 1. Jakože FAKT JEN JEDNU? (smích) Tak to asi The Weight od The Band, ale v této verzi:
 2. Doufám, že proběhne koncert Tedeshi Trucks Band (a taky 2x odložený Clapton).

Jiří Charypar (kytara – Švihadlo)

 1. Steve Marriott & Humble PieHelp Me Through The Day (by Leon Russel):
 2. Koncert Jeffa Becka v Royall Albert Hall v Londýně, na který už mám 3. termín a platné vstupenky

Slávek Šámal (kytara – Chip&Co, zvukař)

 1. To je taková záludná otázka, pořád jsem přemýšlel o něčem optimistickém a plném budovatelské energie, ale současně se mi v hlavě objevovaly kousky textů z Amo, desky Bring Me The Horizon, která vyšla sice už v roce 2019, ale já si ji zamiloval až v roce 2021 a byla v autě u mne asi nejhranější deskou vloni. Skvělá deska. V loňském roce třeba YouTube přestal zveřejňovat počty negativních reakcí u videí a hned se na českém facebooku objevila spousta reakcí, že je to strašné, že prostě chceme dávat ty palce dolů a vidět, kolik negativních reakcí autor dostane (YouTube to odůvodnilo tím, že nechce demotivovat začínající tvůrce právě tím, že se na něj vrhne spousta haterů). A právě ta chuť části společnosti srážet, urážet, dehonestovat mi rozehrává v hlavě písničku Why You Gotta Kick Me When I’m Down? od BMTH. Tak bych rád touto skladbou a textem popřál čtenářům hodně té pozitivní energie do nového roku. A taky aby přežili všechny ty hatery a sráče, kteří nic netvoří, ale jen prudí. Úryvek z textu:
  Slyšel jsem dav, jak křičí „skoč“
  Tak jsem šel k oknu
  (Vždy tě chtějí skopnout, když jsi na dně)
  Řekl jsem „Co jsem kurva provedl?“
  Odpověděli „My jenom chceme tvou krev,
  vždyť víš, že tě máme raději, když jsi v předpeklí“
  (Vždy tě chtějí skopnout, když jsi na dně)
  … Ale povězte mi, proč mě musíte kopat, když jsem na dně?
  Radši se modlete, tentokrát se nevzdám
  A proč se mě snažíte strčit do země?
  Nevíte, že jsem semínko?…“
 2. V současné době pracuji na čtyřech projektech. Od nového CD americko-českého folk-punk-rocku přes hard & heavy nového projektu a moje české elektronické rockové písničkářství až po práci na oživení starých písniček známého zpěváka, se kterým hraji už asi 15 let, a já dostal chuť k tomu postavit vloni novou kapelu. Což se povedlo a teď makáme na tom, aby to pořádně co nejvíc jezdilo zase po vlastech českých. Měly by tak vzniknout alespoň dvě plná CD a minimálně dva, tři singly, k tomu i nějaké klipy, navíc tedy i začínáme plnit kalendáře hraním, což je také výzva vzhledem k epidemiologické situaci. Jelikož je toho strašně moc, tak si přeji, aby se mi ty projekty povedlo nejenom startovat, ale zejména i dokončovat, aby nezůstala práce někde uprostřed cesty k cíli. A to bych chtěl zejména popřát i čtenářům: aby se jim dařilo jejich sny v letošním roce nejen mít v hlavě a poklepat na jejich základní kámen, ale úspěšně je realizovat a hlavně dokončit. Takže vám přeji co nejvíc položek se znamínkem HOTOVO ve vašem letošním plánu.

Jana Staňková (baskytara – Loretta)

 1. Alanis MorisetteIronic:
 2. Nová deska Loretty. (úsměv)

Jan Hradec (kytara – Hard Rock Tribute)

 1. David BowieHeroes. Nejen název skladby, ale i hudba a text mluví za vše. Neskutečně „nabíjecí“ pecka, alespoň pro mě.
 2. Navštívit znovu koncert Davida Gilmoura, jakým byl ten z Vídně roku 2016, nejraději, kdyby to šlo, v amfiteátru v Pompejích, jako to známe alespoň z DVD. (Ale může to být kdekoli, pokud se bude jednat rovněž o nějaké z míst se silným geniem loci, jaká si Gilmour vybíral pro svoji tour Rattle That Lock).

Ivan Prokop (fotograf, producent)

 1. Vladimír Mišík & Blind Boys Of AlabamaŠedesátá léta.
 2. Nick Cave And The Bad Seeds na Metronome Prague.

David Pešek Dvořák (produkční – Malostranská beseda)

 1. Já odpovím dost nekonkrétně, ale tak to cítím a přeji si: Všechny, všechno, ale hlavně stále vše naživo.
 2. Bigbítovou pohodu, opět hlavně naživo. Ať je fajn a ať se všichni potkáváme

Pavel Handlíř (pořadatel hudebních festivalů)

 1. V posledním a už docela dlouho trvajícím období, mám mnoho práce, úkolů, povinností. Ve spojení s tím, co se obecně dneska ve společnosti děje, nehledám ani tak věci na kuráž. Na to máme jeden druhého. Rodinu, kamarády, společně to zvládneme… Já nejvíc potřebuju a hledám uklidnění a odpočinek od pracovního stresu. Z mnoha důvodů, některé jsou velmi, velmi osobní a niterné, mi nejvíc pomáhají písničky Ivana Hlase. A proto bych asi vybral nádhernou věc, písničku Na barevný šňůře.
 2. S mým nejbližším kamarádem, „bráchou“ Michalem Kuchaříkem pořádáme (původně vyžický) festival Odyssfest. Michal je jeho duchovním otcem a zakladatelem. Poslední připravený ročník Odyssfestu 2020 jsme museli kvůli epidemickým opatřením zrušit a přesunout na loňský rok 2021, kdy se opět a ze stejných důvodů nemohl uskutečnit a byl opět přesunut: na letošní 18. červen do bigbítového areálu v Újezdu u Přelouče. Takže, moc, opravdu moc se těším, že to letos klapne a festival Odyssfest 2022 se uskuteční a že si ho s Michalem, s muzikanty a samozřejmě hlavně s kamarády a fanoušky konečně užijeme.

Jiří Trubák (produkční, spolumajitel R klubu Chrudim a pardubického klubu Žlutý pes)

 1. Metallica One. Je to muzika a i klip, co mě drží v tom, co dělám ohledně muziky, ale i v osobním životě.
 2. Událost… Asi všechny, co by měly být letos. A aby se už mohlo normálně svobodně hrát a dýchat.

Luboš Hnát (Rockový svět)

 1. V loňském roce vydal Michal Prokop výbornou desku Mohlo by to bejt nebe, jako pilotní singl byla vybrána písnička Má vlast, jejíž klip mě naprosto uhranul. Je to také bohužel poslední nahrávka na které se podílel Luboš Andršt.
 2. Rockový svět letos slaví desáté narozeniny, tak si moc přeji, aby se vydařil tradiční koncert, který možná nebude jediný.

Miloš Pelikán (nejen rockový novinář)

 1. Zatímco volba kapely byla  n a p r o s t o  samozřejmá, což vědí všichni, kdo mě trochu znají, s písničkou a pohyblivými obrázky to bylo složitější. Adeptů bylo několik, nakonec jsem vybral medley z podzimu 1990. Se singlem The Anniversary Waltz Part I tenkrát Status Quo málem podruhé ve své kariéře ovládli ostrovní hitparádu. Tenhle videoklip miluju hlavně kvůli nápadu propojit kapelu s ikonickým jukeboxem na hity a fanoušky, kteří kašlou na bonton a divoce se zmítají pod blahodárným vlivem slavných rock’n’rollových pecek. Ať vás, milí čtenáři, podobně jako Statusáky vždycky postaví na nohy mince vhozená od tancechtivé osůbky – paní Štěstěny! A kdykoli se nažhavíte, užijte si to nadoraz, třeba až do vyhozených pojistek.
 2. Nejvíc se těším na nějaký živý koncert. A pokud jde o kapelu, přeju si Schodiště s repertoárem složeným hlavně z prvých desek. Proč? Protože dneska se vopravdu žije beze vší poezie.

Vojtěch Pilař (texty, akustická kytara – Cirkus Blues)

 1. Já doporučuji Bosse Springsteena a Youngstown, nejlépe live!
 2. Nick Cave v O2 byl postupně odložen a zrušen, ale bylo by dobré, kdyby přijel

Michal Mareda alias Márdi (texty, zpěv, kytara – vypsaná fiXa)

 1. Blind Melon a Toes Across The Floor. Myslím, že žádnej klip lépe nevystihuje současnou situaci. Už dva roky jsme ve stejný situaci jako jeho hlavní hrdina.
 2. Vzhledem k tomu, že právě teď dotahujeme a dokončujeme naši novou desku, tak nemohu jinak a musím zmínit právě tohle. Světlo světa spatří na jaře a průběžně jsme na ní pracovali celý minulý rok. Přeju si, aby byla dobře přijatá a aby lidem její poslech pomáhal při životě na této planetě a oni si mohli zase po delší době zazpívat: „My krásné štěstí máme!“