Hudební vyžití na chorvatském ostrově Lošinj

Text: Luboš Hnát
Foto: internet (ilustrační foto)
Publikováno: 20. 10. 2022

Už ani nevím, kolikrát jsem při svých zahraničních cestách neplánovaně narazil na rockovou muziku. Tentokrát se tak stalo na chorvatském ostrově Lošnj, konkrétně ve městě Mali Lošnj, kde jsme s kamarádem trávili podzimní dovolenou.

Ubytováni jsme byli nedaleko centra tohoto přímořského letoviska. Hned první večer k nám začaly doléhat tóny známých i méně známých písní. Některé z nich prozrazovaly, že se hraje poměrně blízko, jiné přicházely z větší dálky. Okamžitě bylo rozhodnuto – jdeme se na to podívat.

Poté, co jsme sešli několik schodů, ocitli jsme se před malebnou hospůdkou s terasou, na které dvojice mladíků s kytarami hrála velké světové hity od U2, Stinga, Pink Floyd a dalších. Napadlo mě srovnání s našimi Holeček & Marcel Project. U moře však zněl o poznání „komerčnější“ repertoár, přesto jsem odhalil jednu písničku, která je pro obě dua společná – Wild World. Jestlipak Chorvati vědí, že jejím původním autorem je Cat Stevens, a ne americká skupina Mr. Big, jejíchž verzi si muzikanti vybrali?

Zbývalo ještě prozkoumat hudbu, kterou bylo slyšet z větší vzdálenosti. Ušli jsme tedy několik stovek metrů a zjistili jsme, že na jiné terase vystupuje místní zpěvačka, tentokrát na playback. Ve chvíli, kdy jsme dorazili, zpívala Stairway To Heaven (autory notoricky známého hitu snad ani nemusím dodávat). Nutno dodat, že píseň nebyla podaná vůbec špatně.

V dalších dnech byla situace velmi podobná. Živá muzika se centrem malého městečka rozléhala každý večer, často z několika míst naráz. V drtivé většině případů šlo o zpěv za doprovodu akustické kytary, která byla výjimečně nahrazena klávesami. Zajímavé bylo, že zhruba 95 procent písní bylo zahraniční provenience, jako by snad místní bigbít ani neexistoval.

Jaké že písně jsme si mohli v podzimním týdnu v podání chorvatských umělců poslechnout? Všechny si je samozřejmě nepamatuji, a ne každou jsem poznal. Nicméně namátkou: Because The Night (Patti Smith), Road To Hell (Chris Rea), Under The Bridge (Red Hot Chilli Peppers), Englishman In New York (Sting), Shine On You Crazy Diamond (Pink Floyd), Rock And Roll (Led Zeppelin), Where The Streets Have No Name (U2) a mnoho dalších.

Z předchozího výčtu je patrné, že příznivci klasického rocku se v Chorvatsku během dovolené mají na co těšit a jejich duše si rozhodně přijdou na své.