Here Comes The Sun

Text: Miloš Pelikán a Luboš Hnát
Video: Youtube
Publikováno: 15. 1. 2024

Tuhle malou anketu jsme původně chystali jako dárek v prosinci. Obrátili jsme se na několik muzikantů s výzvou, aby pro čtenáře Rockového světa vybrali videoklip, který jim v předvánoční době „promlouvá“ z hloubi duše. Podobně jako se zkraje adventu objevuje nezdolná naděje na zimní slunovrat či zrození Spasitele.

Kvůli nečekaným a hlavně těžším zdravotním problémům pelikáního spoluautora nabrala anketa zpoždění, za které se vám omlouváme. Ale nemusíme v novém roce měnit její pojetí: novorozeněti, které změnilo dějiny lidstva, se sice už poklonili mudrcové (či mágové) z východu, a slunečního svitu přibývá. Ale obě radostné události se vyvíjejí jen pozvolna, a tak je zapotřebí držet jim palce.

Na Tři krále, které zrodila až středověká legenda navazující na jedno z evangelií, bylo slunko o tři kroky dále na své pouti k jarní rovnodennosti. A jak se blíží půlka ledna, můžeme se těšit z nějakých dvaceti minut světla navíc. A slunce je „drahé kamení od Kristova narození,“ jak se zpívá v dodnes nejznámější koledě v naší zemi…

Co jsme s Lubošem na konci adventu vykoledovali, proto nabízíme jako novoroční dárek. Snad vás ty písničky potěší stejně jako nás.

Jiří Rambousek – kytara (Holeček Marcel Project, Livin Free)

Extreme – Banshee

Jirka svou volbu nijak nekomentoval. Prostě si užijte jeho tip!

Paul Kowacz – kytara (Red Baron Band)

 

Na začátku devadesátých let jsem v hospodě Nad královskou oborou viděl hudební film o skupině The Who, který se jmenuje The Kids Are Alright, a té kapele jsem naprosto propadl, protože má tři zásadní kouzla. První je humor, další je obrovská energie a poslední skvělá muzika. Tahle kombinace je naprosto skvělá. Málokomu se do muziky podařilo dostat humor jako The Who. Tenhle klip Who Are You krásně ukazuje všechna ty tři kouzla: je to výborná písnička, a když člověk kouká na Keitha Moona, tak je to vrchol legrace.

Monika Sonk – zpěv (The Sonk Trio)

Pro mne je to Michael Jackson, The Earth Song, a pak si cením výtvarníka Jáchyma Bouzka, který animoval můj klip Monika Sonk – Beránek (fakt krásný). (úsměv)

Soňa Formanová – bicí (Loretta)

Baron Haze – Florida Nights. Česká mladá parta neuvěřitelně talentovaných muzikantů, korunovaná excelentní zpěvačkou. Na český scéně jde o nevídanej počin, stojí za to si je poslechnout naživo!

Zdeněk Puchmeltr – bicí (Marta Jandová)

Animals As Leaders – Physical Education Za mě jde o působivý videoklip s příběhem, kde vystupují všichni členové kapely.

Petr Sameš – skladatel, kytara (Cirkus Blues)

Přiznám se, že hudební klipy téměř nesleduju, obrázky si pustím maximálně k živým vystoupením kapel, který mám rád. Primární je pro mě osobně vždy hudba samotná a videoklip mě spíše ruší. Ale abych neutekl z otázky, klip, který mě nijak neruší a má skvělou muziku, je Driving Home For Christmas, který Chris Rea vydal v roce 1986. Tak si tu zasněženou cestu rád užívám nejen o adventu.

 

Luboš Hnát – hudební publicista (Rockový svět)

Není žádným tajemstvím, že jsem velkým kamarádem a fanouškem Honzy Holečka, dlouhodobě tvrdím, že se mu povede vše, na co sáhne. Když jsem viděl videoklip nových Livin Free From Cradle To Coffin, byl jsem naprosto uhranut. I když jde o neveselý příběh, jeho zpracování je strhující. Smekám klobouk. Pokolikáté už, Honzo?

Miloš Pelikán – nádeník slova (mj. spolutvůrce Rockového světa)

Mnou vybraná písnička je v názvu článku. Samozřejmě, jde o nádherný kousek od The Beatles, asi nejdůležitější kapely (nejen) minulého století. Vzpomínkový videoklip vznikl až v roce 2019. Ale lepší bude, když si ho uděláte sami: Stačí zavřít oči a snít. I can only say: It is all right!