Výroční koncert skupiny Schodiště

16. 1. 2024 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Martin Myslivec
Publikováno: 24. 1. 2024

Schodiště: zleva - Ondřej Fencl, Vladimír Cihelka, Martin „Doktor“ Krajíček, Jaromír „Horymír“ Linhart, Vratislav Horčík a Miroslav „Němej“ Klíma

Schodiště: zleva – Ondřej Fencl, Vladimír Cihelka, Martin „Doktor“ Krajíček, Jaromír „Horymír“ Linhart, Vratislav Horčík a Miroslav „Němej“ Klíma

Skupina SCHODIŠTĚ, pokračovatelka kapely Nahoru po schodišti dolů band, v loňském roce oslavila čtyřicet let od svého založení. K tomuto výročí odehrála hned několik speciálních koncertů, ten poslední v Malostranské besedě lákal na řadu zajímavých hostů. Objevit se měla celá sestava z asi nejlepšího období z přelomu století včetně původního bubeníka Marka Brodského.

Personální změny nejsou ve Schodišti příliš časté, ta poslední, pokud vím, je spojená s příchodem bubeníka Jakuba Homoly v roce 2014. Sestava od té doby je: Martin „Doktor“ Krajíček (zpěv, kytara), Vladimír Cihelka (saxofon, píšťaly, perkuse, vokály), Vratislav Horčík (baskytara, vokály), Miroslav „Němej“ Klíma (harmonika), Jaromír „Horymír“ Linhart (klarinet), Ondřej Fencl (kytara) a již zmíněný Jakub Homola(bicí).

Instrumentálka Svinska pržola ze stejnojmenného alba, jež vyšlo v roce 2001, odpálila pozitivní energií nabitý koncert. Dlouho jsem netušil, co tento výraz znamená, až procházení historie na kapelním webu mi dalo odpověď – v bulharštině to je vepřová kotleta. Výše uvedenou placku považuji za nejlepší, kterou má kapela na kontě. Patrně to tak vidí i oni sami, protože z ní zaznělo asi nejvíc skladeb namátkou: Růžovej život, Místní chlap, Ze zvyku, Dysko song – mimochodem o jeho vzniku se opět můžete dočíst v obsáhlé kapelní historii.

Schodiště: zleva - Martin „Doktor“ Krajíček, v pozadí Jakub Nývlt, Jaromír „Horymír“ Linhart, a Miroslav „Němej“ Klíma

Schodiště: zleva – Martin „Doktor“ Krajíček, v pozadí Jakub Nývlt, Jaromír „Horymír“ Linhart, a Miroslav „Němej“ Klíma

Na své si přišli také příznivci ještě starší tvorby, poslechnout jsme si mohli třeba Sestřičku Kristu nebo Sbal to. Ti, kteří se těšili na „klasickou“ partu, byli bohužel zklamáni, neboť jak kytarista Zdeněk Plášek, tak Marek Brodský se z účasti omluvili. A tak se na pódiu objevil jen populární Jaroušek, tedy klarinetista Martin Roušar ve své copánkové paruce a neodmyslitelné buřince.

Dalším hostem, který potěšil zejména mužskou část publika, se stala Pája Jirkovská. Že nevíte, o koho jde? A co když zmíním její dívčí jméno – Táboříková? To už asi každý zná. Pája se Schodištěm natočila desku Roztoky (2011). V současné době se spíše než muzice věnuje mateřským povinnostem. Že bubnovat ani zpívat nezapomněla a obojí umí stále výborně, dokázala v písni Strašák.

Schodiště: Martin „Doktor“ Krajíček

Schodiště: Martin „Doktor“ Krajíček

Nevím, jestli bylo úplně vyprodáno, ale v sále nebylo moc volného místa. Všichni ocenili, když zazněly starší pecky jako Nalejte cigára, zapalte víno nebo Beze vší poezie, ve které se opět zaskvěl Jaroušek, nejen svou hrou, ale také tanečními kreacemi. Novější tvorbu Schodiště nemám příliš naposlouchanou, poznal jsem pouze píseň s názvem Díra v těle.

Koncert gradoval, přídavek obsahoval čtyři kousky, z nichž největší odezvu u rozjařených fanoušků měly pravěké Pytlíky ČSA. Ostatní písničky si už nevybavuju. Myslím však, že na tom nesejde. Důležité je, že jsem odcházel s výbornou náladou, a určitě jsem nebyl sám.

Celá fotogalerie: