Tailgunner, Riot V

9. 5. 2024 – Rockclub Nordbayern e.V., Selb, Německo
Text: Thomas Landers
Foto: Pavel Jirovský, plakát
Publikováno: 10. 6. 2024

Riot V

Riot V

Onoho čtvrtečního květnového dne krátce po poledni jsme se s dlouholetým kámošem vydali do malebného příhraničního městečka Selb, nacházejícího se pouhých 10 km od Aše. Důvodem našeho výletu bylo vystoupení kultovních newyorských RIOT, dnes již letitých nestorů toho nejryzejšího power metalu amerického střihu a vystupujících od reformace v roce 2013 pod hlavičkou Riot V.

Po (to odpoledne i následnou noc) opakované policejní kontrole jsme chvíli koumali díky svátku tichý a téměř vylidněný Selb. Ihned poté jsme dorazili do cíle naší cesty, vpravdě útulného Rockclubu Nordbayern e.V., kterýžto se vkusně nalézá na zalesněném kopečku samotného okraje města. Osobně bylo o to příjemnější (i též překvapivé) zjistit, že se na místo konání po vlastní ose dopravilo dalších pět fans z Čech, a to konkrétně z Prahy a Plzně.

Po zaparkování jsme se dle plánu setkali se zpěvákem Toddem Michaelem Hallem a dozvěděli se, že se nad večerním vystoupením vznáší hned několik příslovečných otazníků. Tím nejzásadnějším byl náhlý kolaps bubeníka Jasona „Shakes“ Westa, zaskakujícího v rámci evropského turné za regulérního tlučouna kapely Franka Gilchriesta. Jason po úvodním vystoupení v polské Varšavě o den dříve zkolaboval, jeho stav se během přejezdu ještě zhoršil, a tak byl následně hospitalizován přímo v lokální nemocnici. Zajistit si akurátní náhradu se jevilo v daný moment jako zcela nemožné, a jelikož si hudebníci nepřáli za žádných podmínek dlouho domluvený koncert lidově řečeno odpískat, byl tento nakonec avizován jako akusticky pojatá show.

Tailgunner, nadaná parta mladičkých nadšenců z Anglie, předvedla v mezidobí v roli předskokanů energický třináctipoložkový set tradičního heavy/power/speed metalu, čítajícího mimo songů z loňského debutu Guns For Hire i cover nesmrtelného nebeského spasitele Painkillera od Judas Priest či závěrečný flák Don´t Talk To Strangers z pera světem těžkého kovu stále tolik postrádaného Ronnieho Jamese Dia. Všichni přítomní jim zaslouženě aplaudovali během celé délky produkce a byli hodně zvědavi, jak si se svízelnou situací poradí headliner akce.

Po nezbytné kratičké pauze si hudebníci osobně připravili pódium, které krom bicí soupravy vykazovalo veškeré známky klasického elektrického koncertu. tedy žádný původně ohlášený unplugged. Todd, Mike Flyntz (kytary), za Nicka Leeho zaskakující sympaťák Jonathan Reinheimer (kytary) a basák Don Van Stavern nastoupili v plné zbroji a odpálili svou sadu letitou a fandy milovanou řezanicí Fight Or Fall. Z původních osmnácti skladeb, jež mapovaly kapelní kariéru od samotné prvotiny Rock City (1977) až po čerstvě vydanou Mean Streets, jich i tak předvedli pánové v rámci neutěšeného stavu hned čtrnáct. Pozbývá smyslu rozpitvávat song po songu a určitě neskrývám, že se kvartet tu a tam nedopustil lehčího rytmického zakolísání. V tento moment ovšem nutno poznamenat, že masakrální jízdy On Your Knees či Thundersteel jsou i s plnou palbou bicích technicky velice náročné. O to více nám metaloví válečníci opět dokázali, jakého fenomenálního levelu dosahuje jejich muzikantství a byla přímo radost sledovat interakci muzikantů a všech přítomných, kdož hromadně po celý čas vytvářeli atmosféru vyloženě rodinného prostředí.

Riot V

Riot V

Příslovečnou třešničkou na dortu se stala následná afterparty, kdy muzikanti ochotně a s úsměvem na tvářích pózovali na fotografie, hovořili s fanoušky, podepisovali nejen novinku ve formě LP a digipaku a ujistili se, že nikdo z přítomných neodejde s prázdnou. A neodešli jsme ani my, podepsaný aktuální limitovaný vinyl v barvě elektrické modři a společný obrázek jsou v našem případě za ta léta téměř povinností.

Zlí jazykové tvrdí, že skuteční Riot opustili metalová kolbiště s odchodem zakladatele Marka Realeho (25. ledna 2012 podlehl ve věku 56 let celoživotnímu boji s Crohnovou chorobou). Může být, leč já si v tomto případě dovolím oponovat. Už jen pro samotný fakt, že Don Van Stavern spolupracoval s Markem od roku 1984 (projekt Narita), Mr. Flyntz je nedílnou součástí Vzpoury od devětaosmdesátého a Kraken (tak je přezdíváno Frankovi) si prvně s hochy zatloukl před více jak dvěma dekádami. A triptych Unleash The Fire (2014), Armor Of Light (2018) a Mean Streets (2024) řve z plných plic, že se stále jednal   o klasické počiny Riot skrz naskrz.

Riot V jsou i přes veškeré nástrahy (a že jich nebylo za půl století existence zrovna málo) stále vysoce atraktivním seskupením, jež se dokázalo vypořádat i se značně komplikovanou situací naprosto profesionálně a v plném nasazení nepolevilo do definitivně závěrečného Kouzelníka. Celý výjimečný večer byl vlastně kouzelný a už nyní se nemůžeme dočkat, až se tato metalová smečka na podzim opět vrátí do Evropy. Díky za vše, brzy opět na viděnou a shine on, metal warriors!

RIOT V Setlist:

01. FIGHT OR FALL
02. VICTORY
03. ON YOUR KNEES
04. FEEL THE FIRE
05. ROAD RACIN´
06. WARRIOR
07. JOHNNY´S BACK
08. RESTLESS BREED
09. LOVE BEYOND THE GRAVE
10. FLIGHT OF THE WARRIOR
11. SWORDS AND TEQUILLA
12. THUNDERSTEEL
13. SIGN OF THE CRIMSON STORM
14. MAGIC MAKER