Rock In Kamina

10. 5. 2024 – Loď Kamina, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Markéta Kolínská
Publikováno 17. 5. 2024

Made On Earth

Made On Earth

Tři mladé pražské kapely BLACK FRAME, B.A.F. a MADE ON EARTH se představily v rámci akce s názvem Rock Night In Kamina. Konala se na stejnojmenné lodi, v jejíchž útrobách sídlí multižánrový hudební klub a která již několik let kotví na pražském Dvořákově nábřeží.

Jako první se představila čtyřčlenná metalová partička Black Frame, která existuje od roku 2021. Obsazení skupiny bohužel neznám a pátrání po internetu odhalilo pouze přezdívky jednotlivých členů, takže: Gabi (zpěv), Tommy (kytara) – ten je hlavním autorem písniček, Peter (baskytara) a TomTom (bicí).

Black Frame

Black Frame

Kapela poprvé hrábla do strun asi ve třičtvrtě na osm. Gabi zpívala česky a anglicky, přičemž poměr písní byl jazykově rozdělen přibližně na polovinu. Je škoda, že zpěvačka místo představování jednotlivých skladeb raději infantilně vyzývala ke koupi kapelních triček. Několik písní uvedla až ve druhé části asi pětačtyřicetiminutového vystoupení. V paměti mi uvízly dva názvy Bojovník a Múza, z hudební stránky jsem si bohužel nezapamatoval nic. Vokalistka přecházela z téměř operního sopránu do metalového řevu, ale měl jsem pocit, jako by to dělala nahodile a sama nevěděla, jakou část kterým hlasem zazpívá. Black Frame přišlo podpořit nemálo jejich fanoušků, kteří pod pódiem vytvořili dobře se bavící kotel, mě však jejich výkon větší aktivitě nepřinutil.

I členy tria B.A.F. znám pouze pod přezdívkami, jsou to: James7 (zpěv, kytara), Sanybec (baskytara) a Suki (bicí). Tahle parta existuje již od roku 2014 a na její souhře je to znát. Energicky zahraný punk rock rozhodně bavil víc než příliš křečovitý metal předchozí kapely. I komunikace s publikem působila profesionálněji a také zvuk byl vydařenější než u Black Frame. Bohužel ani tentokrát jsme se nedozvěděli názvy tentokrát pouze anglicky zpívaných písniček.

B. A. F.

B. A. F.

Progresivní formaci Made On Earth založila po svém odchodu z The Agony v roce 2021 kytaristka Tereza „Terka“ Pšenčíková se zpěvačkou Eliškou Duškovou. První sestava skupiny moc dlouho nevydržela, odešel druhý kytarista, bubeník i basák. Od té doby holky neustále hledaly vhodné spoluhráče. Několik pokusů vyšlo naprázdno, až v roce 2023 s k nim připojil baskytarista Jan Plzák; bubeníka však ne a ne najít, a tak se trojice rozhodla k neobvyklému kroku: využít samplované bicí, ty z notebooku pouští Stanislav Sýkora.

Made On Earth - Tereza Pšenčíková

Made On Earth – Tereza Pšenčíková

Výlet do kapelní historie máme za sebou, pojďme se podívat, co se dělo na koncertě. Made On Earth stanuli na pódiu asi o půl jedenácté a přitáhli pod něj největší počet posluchačů za celý večer. Muzika je postavená na Terčině nápadité kytaře s výraznými melodickými nápady. Nepřeslechnutelný je také Eliščin nekompromisní zpěv. Je pravda, že spojení Honzovy basy se samplovanými bicími je rytmicky bezchybné. Živý bubeník, který by kapele dodal drajv, bohužel citelně chybí. Repertoár staví hlavně na starších skladbách jako Sunlight (Disco) nebo Arizona. Když jsem se před koncertem bavil s Terkou, dozvěděl jsem se, že se pracuje na nových písních a v červnu se skupina chystá točit demo. Když kapela hrála, nebylo zvuku co vytknout, ale mezi skladbami Eliščin mikrofon skoro ztichl, takže jí nebylo téměř rozumět. Chvilku ji podezíral, že mluví mimo mikrofon, ale při bližším pohledu jsem zjistil svůj omyl. Ten rozdíl v hlasitosti prostě nechápu.

Celý večer ukázal, že Made On Earth jsou z trojice vystupujících hudebně nejdál. Pokud se jim podaří obsadit bubenickou stoličku, mají velkou šanci stát se respektovanou klubovou kapelou. Moc bych jim to přál.

Celá fotogalerie: