Konstantin Ruchadze u Prince Miroslava

11. 3. 2024 – U Prince Miroslava, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Jiří Kaprálek
Publikováno: 19. 3. 2024

Ruchadze Band - Amsterdam Beyond

Ruchadze Band – Amsterdam Beyond

KONSTATIN RUCHADZE je hudební světoběžník a lídr skupiny RUCHADZE BAND – AMSTERDAM BEYOND, který v současné době vystupuje pouze sporadicky. Jeden z nemnoha koncertů se odehrál v pražské restauraci U Prince Miroslava.

Přiznám se, že donedávna mi bylo Ruchadzeho jméno neznámé. Poprvé jsem ho slyšel od kamaráda a na několika stranách na něj narazil v knize Praha beatová, kterou právě čtu. O víkendu jsem si tedy pustil album Upstream Hermit (2013) a vyrazil do oblíbeného podniku, kde jsem navíc měl domluvený rozhovor s hudebníkem a překladatelem Ranim Tolimatem.

Název kapely je dlouhý, proto budu pro zjednodušení používat jen jeho první část. Ze členů Ruchadze Bandu znám jen sólového kytaristu Lukáše Martinka, doprovodnou kytaru a zpěv obstarává sám Ruchadze. Ačkoli Kosťa představoval i ostatní muzikanty, jejich jména jsem si bohužel nezapamatoval, tímto se jim omlouvám.

Konstantin Ruchadze

Konstantin Ruchadze

Začátek koncertu měl kvůli technickým problémům menší zpoždění. První písničku Two Sides Of Coins z desky The Hymn Forever (2017) ještě Ruchadze uvedl, ale pak už se soustředil spíše na svou hru a zpěv a téměř nemluvil. Okamžitě mě zaujala Martinkova virtuózní kytara, která vedle kapelníkova podmanivého hlasu a úderného doprovodu po většinu večera celému bandu dominovala. Přemýšlel jsem, kam bych styl kapely zařadil. Napadlo mě, že jde o jakýsi psychedelický jazz, případně psychedelické blues.

Výrazné byly také saxofon a klarinet, které střídal jeden z muzikantů. Tyhle nástroje dodávaly zvuku onu zmíněnou psychedeličnost. Vše podporovala spolehlivě šlapající rytmika. Skladby nezřídka přesahovaly deset minut, ale nenudily ani na vteřinu.

Nevelký prostor restaurace byl příjemně zaplněn a potlesk se ozýval nejen po každé písni, ale často také po sólech některého z členů kapely. Někdo by mohl namítat, že Konstantin není žádný extra zpěvák, a měl by pravdu, ale v jeho hlasu je obrovské charisma a ve spojení s muzikou z něho jde neuvěřitelná energie.

Ruchadze Band - Amsterdam Beyond

Ruchadze Band – Amsterdam Beyond

Zaujala mě výrazně indickými rytmy ovlivněná Om Namah Shivaya z nedávno vydaného singlu. Nikdo si ani nevšiml, že se blíží policejní hodina. Překvapen byl i sám Ruchadze, který ohlašoval další skladbu, když přišlo upozornění, že se čas pomalu naplnil a zbývá zahrát poslední písničku. Proto nedošlo na žádný přídavek.

Skončil výtečný koncert, díky kterému jsem si opět rozšířil hudební obzory. Pokud se dozvím, že Ruchadze Band někde vystupuje, nebudu váhat.