Honza Holeček & Friends

15. 4. 2024 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ivan Prokop
Publikováno: 22. 4. 2024

Honza Holeček

Honza Holeček

Všestranně nadaný muzikant HONZA HOLEČEK v polovině dubna oslavil své pětapadesáté narozeniny. Nadělil si k nim speciální koncert, ten se odehrál ve vyprodané Malostranské besedě.

Když jsem si s Honzou několik dní před jeho vystoupením psal, dozvěděl jsem se, že chystá nejedno překvapení a že koncert naznačí, jak by do budoucna chtěl k muzice přistupovat. Tohle tajemné prohlášení ve mně vzbudilo zvědavost, do Besedy jsem tedy šel pln očekávání.

Holeček, který kromě zpěvu hrál ještě na klávesy a akustickou kytaru, dal dohromady pro tuhle mimořádnou příležitost překvapivou sestavu: Eliška Dvorská (housle), Vladimír „Boryš“ Secký (saxofon, flétna), Jan Lichtenberg (kytara), Zdeněk „Wimpy“ Tichota, kterého ve druhé polovině vystřídal Stanislav Hörner (baskytara), a Michal „Kolouch“ Daněk (bicí).

Honza Holeček & Friends

Honza Holeček & Friends

Už při první Personal Jesus bylo jasné, že housle budou hrát celý večer ve zvuku výraznou roli a přinesou do něj určité folkové prvky. V úvodu následující Light Up Your Fire na chviličku vypadla elektřina, poté co byla opět nahozena, začala kapela písničku znovu a zdárně ji dokončila. Pomalá Emptiness byla díky Honzovu zpěvu opravdovou lahůdkou. Na desce Voices From Beyond (2019) ji krásným sólem obohatil Luboš Andršt, jeho part tentokrát připadl Janu Lichtenbergovi. Andrštova verze je dle mého názoru nepřekonatelná.

Narvaný sál vytvořil perfektně šlapající muzice výbornou kulisu. K jednomu z vrcholů došlo při parádní verzi Gallows Pole. Došlo i na písničky z připravované desky From Cradle To Coffin, jejíž prodej bude zahájen 26. dubna. Soudě dle reakcí fanoušky nejvíc zaujala titulní pecka, ale nezapadly ani Love And Hatred a Lost In The City, kterou doprovází videoklip – měli jsme ho možnost v předpremiéře zhlédnout na začátku druhé poloviny koncertu.

Honza Holeček & Friends

Honza Holeček & Friends

Ta byla věnovaná převážně coververzím britské progresivní party Van Der Graaf Generator. Nebudu si hrát na jejich velkého znalce, poznal jsem jen dva největší hity Afterwards a Refugees. Ale i ostatní skladby vyzněly díky Holečkovu charismatickému vokálu skvěle. Na baskytaru v této části hrál Standa Hörner, který společně s Kolouchem vytvořil spolehlivou rytmickou dvojici.

Po dvou hodinách výtečný koncert dospěl ke svému závěru, po mohutném aplausu následovaly dva přídavky. V prvním zahrála celá kapela. Na závěr zůstal na podiu jen Honza s Eliškou, aby se komorním způsobem rozloučili s publikem.

Už dlouho si myslím, že vše, na co Honza v muzice sáhne, je výborné. Jeho narozeninový koncert můj názor jen potvrdil.

Celá fotogalerie: