Winston Watson zahájil české turné

5. 10. 2023 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Martin Myslivec
Publikováno: 12. 10. 2023

Zleva: Vladimír „Boryš“ Secký, Karol Komenda, Jiří Rambousek, Winston Watson, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Honza Holeček

Zleva: Vladimír „Boryš“ Secký, Karol Komenda, Jiří Rambousek, Winston Watson, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Honza Holeček

Americký bubeník WINSTON WATSON přiletěl do České republiky, aby se spojil se skupinou LIVIN FREE, nahrál s nimi desku a podnikl po naší zemi malé koncertní turné, které odstartovalo v pražské Malostranské besedě.

Watson se nejvíce proslavil jako bubeník Boba Dylana, se kterým v devadesátých letech minulého století strávil pět let. V současné době dal své umění do služeb kapely MC5. S Livin Free se setkal před několika lety na šumperském festivalu Blues Alive. Vzájemně si padli do noty a domluvili se na nynější spolupráci.

Winston Watson

Winston Watson

Není tajemstvím, že Livin Free se na novém albu představí s obměněnou sestavou. Ústřední dvojice Jan Holeček (zpěv, Hammond B3) a Vladimír „Guma“ Kulhánek (baskytara) zůstává stejná. Doplní ji Jiří Rambousek (kytara). Na pódiu stáli ještě Vladimír „Boryš“ Secký (saxofon) a druhý kytarista Karol Komenda, doplňovat je bude bubeník Michal „Kolouch“ Daněk. Jestli budou Boryš a Komenda stálými členy Livin Free, v tuhle chvíli nevím.

Celé turné nese název Winston Watson And Friends Plays Bob Dylan, a tak není divu, že večer odstartovala Dylanovka Jokerman. Zněly ale i autorské písně od Livin Free, a to jak starší, například Down To The River nebo Mirrors, tak několik novinek, které se objeví na albu Livin Free ohlášeném na příští rok. Mezi nimi se jednoznačně vyjímala From Cradle To Coffin.

Honza Holeček

Honza Holeček

Na koncert zavítalo odhadem sto padesát fanoušků, kteří byli svědky výborného výkonu kapely, ale bohužel také nepříliš povedeného zvuku, který byl hodně nahlas a až moc v něm dominovala baskytara. Naopak Komendova kytara nebyla téměř slyšet. Říkal jsem si, že se časem zvuk zlepší, ale bohužel jsem se toho nedočkal.

Byl jsem příjemně překvapen, jak moc písničky Boba Dylana vyhovovaly Holečkovu hlasu. Kladl jsem si otázku, proč zatím Honza žádnou z nich ve svém repertoáru, ale třeba se to změní.

Pokud jsem dobře počítal, tak zaznělo sedm Dylanových kousků. Možná v tom byla jakási symbolika, protože v předvečer koncertu vyšla česky kniha Bob Dylan: Život v sedmi písních, kterou v Malostranské besedě představil a zároveň pokřtil její překladatel Rani Tolimat. Čtenáři Rockového světa se brzy mohou těšit na její recenzi, stejně jako na rozhovor s Ranim.

Ale vraťme se zpět do sálu, tam vládla bouřlivá atmosféra. Na každém koncertu, kde se hrají Dylanovy skladby, fanoušci očekávají, že zazní hitovky Like A Rolling Stone a Knockinʼ On Heavenʼs Door. Dočkali se i tentokrát. Té první téměř ke konci večera, druhá pak obecenstvo roztančila v přídavku.