Svou premiéru si ve Vagonu odbyla kapela Mateo Blues Band

19. 10. 2023 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Josef Heinl
Publikováno: 26. 10. 2023

 Mateo Blues Band - zleva: Jindřich Musil, Matěj Ptaszek, Sam Fiala a Ivan Čermák

Mateo Blues Band – zleva: Jindřich Musil, Matěj Ptaszek, Sam Fiala a Ivan Čermák

Nedávno se mi na facebooku objevila zpráva, že svůj první koncert v klubu Vagon na Národní třídě odehraje nová kapela, která si říká MATEO BLUES BAND a je složená ze samých zkušených muzikantů. Okamžitě jsem si řekl, že chci být u toho.

Členy skupiny jsou: Matěj Ptaszek (zpěv, foukací harmonika), Jindřich Musil (kytara), Ivan Čermák (baskytara) a Sam Fiala (bicí).

Formace má styl muziky přímo v názvu, takže se na jejím koncertě objeví jen těžko někdo, kdo čeká jiný žánr. Proto bylo trochu překvapivé, že začala funkovou I-FUNK, ve které se hezky prolínaly bluesové pasáže. Následující instrumentálka Long Time už byla přesně tím, co všichni čekali – dřevní blues.

Velkou devízou kapely je zpěv Matěje Ptaszka, který se podobá projevu černošského bluesmana ze třicátých let, k dokonalé iluzi chybí jen praskání prvních nahrávek. Na druhou stranu mi moc neseděla jeho pódiová prezentace, ale co: každý jsme nějaký, zavřel jsem oči a ocitl se v deltě Mississippi, co chtít víc.

 Mateo Blues Band - zleva: Jindřich Musil a Matěj Ptaszek

Mateo Blues Band – zleva: Jindřich Musil a
Matěj Ptaszek

Několik písní okořenily dialogy kytary s foukací harmonikou. Přestože vím, že Matěj Ptaszek je ve hře na tento nástroj virtuóz a logicky chce své umění předvést, měl jsem občas pocit, že té harmoniky je až příliš. Určitě by mi nevadilo, kdyby si Matěj odpustil své sólo.

Zvuk, který měl tentokrát na starosti zkušený Libor Šťovíček, byl výborný, ale občas se ozvalo nepříjemné houknutí. Mohla za něj neopatrná frontmanova práce s mikrofonem, který používal na ozvučení foukačky.

Nevím, jak dlouho před koncertem kapela vznikla, ale na svém prvním zhruba třičtvrtě hodinovém vystoupení působila velmi sehraně. Asi osmdesát fanoušků, kteří se na Mateo Blues Band přišli podívat, vytvořilo kapele více než důstojnou kulisu. Posledním kouskem se stal známý standard Key To The Highway, který v roce 1940 poprvé nahrál pianista Charlie Segar. Písničku však nejvíce proslavil Eric Clapton. Na přídavek se nemuselo dlouho čekat, obstarala ho další bluesové klasika Hoochie Coochie Man.

Společně s Mateo Blues Bandem ve Vagonu koncertoval Led Zeppelin Revival. Ten jsem však vzhledem k ranním povinnostem musel oželet. Nevadí, snad si ho vychutnám někdy příště.