Precedens pokřtil reedici Doby ledové

6. 11. 2023 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Martin Myslivec
Publikováno: 13. 11. 2023

Precedens - zleva: Daniela Lamgrová, Martin Němec a Pavel Nedoma

Precedens – zleva: Daniela Lamgrová, Martin Němec a Pavel Nedoma

Skupina PRECEDENS působí na naší scéně nepřetržitě již více než čtyřicet let. Nedávno vyšla reedice jejího prvního alba Doba ledová (původně vydaného v roce 1987), jehož křest proběhl v beznadějně vyprodané Malostranské besedě. Ještě předtím se v omezeném počtu mohlo několik šťastlivců zúčastnit předpremiéry dokumentu Precedens 40+.

Za celou dobu existence se v kapele vystřídalo mnoho členů. Sám její lídr Martin Němec (klávesy, vokály) s úsměvem říká, že si celou historii ani nepamatuje. Vedle něj současné obsazení tvoří: Daniela Langrová (zpěv), Pavel Nedoma (klávesy), Karel Vošta (kytara, vokály), Zdeněk Imramovský (baskytara) a Tomáš Kašpar (bicí).

Precedens - Martin Němec

Precedens – Martin Němec

Soumrak bohů v rockovější úpravě, než je originál, byl první peckou, která v Besedě zazněla. Tuhle písničku mají fanoušci doslova pod kůží, takže není divu, že se dočkala obrovské odezvy. Marie Bladová patří ke skladbám (abych tak řekl) „středního věku“, na žádné desce ještě nevyšla, ale na koncertech ji už několik let slýchám. Hodně jsem si ji oblíbil, a v dokumentu Precedens 40+ jsem se o ní dozvěděl několik zajímavostí. Například že její text lze vykládat několika způsoby, a proto zpěvačka Daniela Langrová dlouho nevěděla, jak píseň podat.

Precedens se celkově posunul do rockovější polohy. Výrazný klávesový zvuk, který známe z konce osmdesátých let, upozadila Voštova řízná kytara. Také hutná rytmika v podání Imramovský/Kašpar propůjčila hitovkám jako Berlínská zeď, Kristiáne, vstávej nebo La la lá výrazně hutnější sound.

Precedens - zleva: Bára Basiková, Jan „Sahara“ Hedl a Zdeněk Imramovský

Precedens – zleva: Bára Basiková, Jan „Sahara“ Hedl a Zdeněk Imramovský

Velkým lákadlem večera byli hosté Bára Basiková a Jan „Sahara“ Hedl. Nejprve došlo na jejich duet Tisíce jmen a poté Bára zazpívala tři ikonické pecky, které se pojí s obdobím, kdy se z ní v Precedensu stala hlavní zpěvačka. Užít jsme si mohli Věž z písku, Dívčí válku a Dobu ledovou, které předcházel křest reedice stejnojmenné desky.

Že v současném Precedensu vše skvěle klape jak po hudební, tak lidské stránce bylo znát z pozitivní energie, která na pódiu panovala a logicky se přenášela i do publika. Není žádným tajemstvím, že skupina připravuje novou desku. Chybět na ní určitě nebudou Piruety či Údolí bez králů, nepochybuji, že se na něm objeví i mně zatím neznámé písně. Moc se na ně těším, protože současná podoba Precedensu mě setsakramentsky baví.

Celá fotogalerie: