17. 7. 2023 – Forum Karlín, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Tomáš Rozkovec (ilustační foto)
Publikováno: 27. 7. 2023
Už potřetí v naší metropoli vystoupil bubeník Pink Floyd Nick Mason, aby zde se svou kapelou NICK MASON´S SAUCERFUL OF SECRETS. Po druhé jeho koncert hostilo pražské Forum Karlín a stejně jako minulý rok zde předvedl strhující psychedelickou show. Report od Honzy Hradce si můžete přečíst zde. Vloni jsem jeho koncert vynechal. Letos jsem si ho však ujít nenechal.
Kapela hraje písně z raného, tedy „barrettovského“ období Pink Floyd. Sestava skupiny zůstává od svého vzniku nezměněna: Nick Mason (bicí), Gary Kemp (kytara, zpěv), Guy Pratt (baskytara), Lee Harris (kytara, vokál) – mimochodem dle slov samotného Masona právě on inicioval vznik tohoto tělesa – a Dom Bekem (klávesy).
Před začátkem koncertu, který byl naplánován na 19. hodinu, se z reproduktorů linuly „vesmírné“ zvuky kombinované se zkreslenými hlasy. Tato zvuková stěna postupně zesilovala, až minutu po sedmé vyústila v příchod Guye Pratta, který vybrnkával první tóny One Of These Days. Nedlouho po baskytaristovi na pódiu stanula celá kapela.
Publikum začalo dávat okamžitě najevo své nadšení, a když se Mason chopil mikrofonu, aby obecenstvo pozdravil, nemohl se několik vteřin dostat ke slovu. Bouřlivě byla přijata následující Arnold Lane. O show se starali zejména Gary Kemp a Guy Pratt, kteří chvilku nepostáli na jednom místě. Ve Foru Karlín panoval skvělý zvuk, který se na koncertech slyší jen málokdy. Za pochvalnou zmínku stojí také vizuální stránka vystoupení: psychedelické obrazce promítané na obří plátno dotvářely celkovou atmosféru.
Poté, co zazněla písnička Vegetable Man, kterou prý Pink Floyd naživo nikdy nehráli, vzdal Nick Mason hold někdejšímu lídru Pink Floyd Sydu Barrettovi. Rockovější polohu kapela předvedla při Atom Heart Mother, která vyšla na stejnojmenném albu v roce 1970. Naopak Set The Controls For The Heart Of The Sun, která pochází z elpíčka, které dalo skupině název, tedy A Saucerful Of Secrets (1968), byla velká psychedelická jízda okořeněná Kempovými experimenty na jeho kytarové efekty.
Nemohly chybět ani písně z desky The Piper At The Gates Of Dawn (1967). Zazněly například Astronomy Domine a Lucifer Sam. Jednoznačným vrcholem koncertu byl dvacetiminutový opus Echoes. Pak už následoval pouze přídavek, čítal tři položky: singlovku See Emily Play, titulní píseň z alba A Saucerful Of Secrets a Bike, kterou najdeme na již zmíněném „Pištci“.
I když nebylo vyprodáno, Pražané tak jako na obou předchozích koncertech dokázali Nicku Masonovi a jeho družině, že jim rozumějí.