Monika Sonk pokřtila své debutové album Lodivod

20. 6. 2023 – Loď Tajemství, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv Moniky Sonk
Publikováno: 29. 6. 2023

Zpěvačka a skladatelka MONIKA SONK pokřtila na lodi Tajemství bratří Formanů debutové CD Lodivod (2023). Zároveň zde představila svou novou formaci, která si říká THE SONK TRIO: v její sestavě jsou kromě ústřední osobnosti (kytara) violoncellistka a začínající trumpetistka Barbora Soukupová a klávesista a bubeník Juraj Gažmerčík.

Viděl jsem Moniku už několikrát, ale poprvé na samostatném koncertě, navíc v zajímavém prostředí, kde se konají spíše divadelní představení. Ale protože zpěvačka má silný vztah k prknům, která znamenají svět, a protože album se jmenuje Lodivod, byla volba tohoto místa logická.

Celý večer zahájila vypravěčka příběhů Tajana Gasparovič, která pochází z Chorvatska. Pro posluchače si připravila krátkou pohádku o mořském králi původem z Japonska.

Podle svých slov začala Monika skládat písničky poté, co byla vyzvána, aby jich několik napsala pro Dětskou operu Praha. Z této „zakázky“ zazněly dvě: Ryby a Beránek. Ačkoliv byly původně určeny pro mladé publikum, náležitě je ocenili i dospěláci.

Písničkářka s oblibou zhudebňuje poezii Jaroslavy Hercíkové. Tu zastupovaly skladby Nicota a Kapky. Vyprodaná loď Tajemství také tleskala dvojjazyčným písničkám, například česko-portugalské Láska je víc. Pak už přišel na řadu samotný křest. Kmotry byli lídr skupin Precedens a Lili Marlene Martin Němec a překladatel Jiří „George“ Popel. Původně se měl dostavit také Jiří Vondráček, ten se ale z pracovních důvodů omluvil, škoda. Nicméně slavnostní akt byl veselý i bez něho.

Titulní píseň Lodivod považuji za jeden z nejhezčích kousků, který Monika ve svém repertoáru má. Barbora Soukupová v ní zpívala doprovodný vokál, bohužel její hlas nebyl moc slyšet. Novinkou pro mě bylo i to, že Monika střídala akustickou a elektrickou kytaru: doposud jsem ji vídal pouze s akustikou. Že v několika písních usedla i ke klávesám, bylo pro mě také překvapivé. Občas se také chopila některého z mnoha perkusních nástrojů, které měla k dispozici.

Před bosensky zpívanou Gorocviet dostala opět slovo vypravěčka, aby se s publikem podělila tentokrát o pravdivý příběh z jugoslávské války. Jestli Gorocvied na tuto historku navazoval, nedokážu posoudit. Každopádně to byla jedna z písní, v níž Monika usedla ke klávesám.

Lodivod je na světě necelého půl roku a zpěvačka už myslí na jeho nástupce, což je rozhodně dobrá zpráva. Na koncertě zazněly dvě novinky. V jedné z nich, rozverné Pyžámo, zahrála violoncellistka na trubku. Bylo poznat, že se s tímto nástrojem teprve seznamuje, nicméně písnička dokázala z její nedokonalé hry vytěžit to nejlepší.

V průběhu večera se na pódiu objevili dva hosté. Nejprve přišel na řadu Filip Veselý, který si v Černé mlze nad Zlínem zahrál na foukací harmoniku. Posléze se dostalo ještě na Petra Beránka, který svým uměním na trumpetu okořenil písničku Ženo nečekej. Téměř hodinu a půl trvající koncert zakončila česko-anglická Klíny.

Protože Monika byla mírně zdravotně indisponována, nedošlo na přídavek. Nikomu to ale nevadilo, i tak si všichni užili skvělý večer.