Krausberry zahráli letos poprvé v Malostranské besedě

6. 1. 2023 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno: 11. 1. 2023

Krausberry - Martin Kraus

Krausberry – Martin Kraus

Bluesrocková parta KRAUSBERRY vydala několik dní před Vánocemi novou desku s názvem Poslední nádražák. Na Tři krále vystoupila ve vyprodané Malostranské besedě.

Kapela byla založena na pražské Hanspaulce zpěvákem Martinem Krausem v roce 1984, původně se krátce jmenovala Hudební skupina Martina Krause. Poté Zdeněk Vřešťál, mimochodem autor hitu Vlakem na Kolín, vymyslel název Krausberry. Od roku 2019 hraje kapela ve složení Martin Kraus (zpěv, akustická kytara), Mário Císař, Vítek Havlíček a Štěpán Albrecht (kytary, vokály), Jiří „Ježek“ Kredba (basová kytara, vokály) a Štěpán Smetáček (bicí, vokály)

Krausberry - zleva: Mário Císař, Vítek Havlíček a Martin Kraus, vzadu: Štěpán Albrecht

Krausberry – zleva: Mário Císař, Vítek Havlíček a Martin Kraus, vzadu: Jiří „Ježek“ Kredba a Štěpán Albrecht

Ještě než kapela spustila úvodní Na větvi, kladl jsem si otázku, jakých změn dozná playlist a kolik písní z nového alba se na něj dostane. Hned v úvodu zpěvák ohlásil, že budou čtyři, já jsem jich v průběhu koncertu napočítal šest, ale k nim se ještě dostanu.

Hned od začátku Martin, jak je jeho zvykem, sršel humorem a dával směrem k publiku k dobru jeden vtípek za druhým. Odměnou mu byla vděčná reakce věrného obecenstva. Stálicemi v repertoáru jsou Horoskop, Za starejch časů nebo Táhne mi na čtyřicet. První z aktuální desky se dostalo na Letní, ta jako jedna z mála se dá považovat za novinku: na koncertě jsem ji snad ještě neslyšel, zatímco kvalitu těch ostatních už dávno prověřil čas.

Samozřejmě nemohla chybět krásně smutná titulní Poslední nádražák. Došlo i na veselou Fenku, která se také na novince nachází. Mimochodem, stojí v ní za pozornost text, který je bravurně protkán slovy odkazujícím na psy. Schválně, kolik vás jich napadne. Prozradím, že Martin jich vymyslel docela dost.

Krausberry - Štěpán Smetáček

Krausberry – Štěpán Smetáček

Asi po tři čtvrtě hodině byla vyhlášena dvacetiminutová přestávka, kterou mnoho fanoušků využilo k doplnění tolik potřebných tekutin. Po návratu na pódium kapela spustila osvědčenou Kořenovou zeleninu. Ačkoliv mám tuhle i jiné pecky moc rád, nestrhly mě, jako tomu bývá jindy: tentokrát jsem z pódia necítil takový příval energie, což nemyslím nijak vyčítavě, to se prostě někdy stane.

K zajímavému momentu došlo, když se publikum začalo dožadovat letité Mejdlo. Tuhle hitovku původně od Teda Nugenta mají Krausberry mají na desce Na větvi (1996), koncertně ji však už dlouho nehrají. Tentokrát však vyšli svým příznivcům vstříc a písničku, kterou zpívá Mário Císař, svým věrným nabídli. Že byla vřele přijata, snad ani nemusím dodávat.

Krausberry - Mário Císař a Martin Kraus

Krausberry – Mário Císař a Martin Kraus

Struny, Jsme tady na věky a Sára (Krásnej dar) opět pocházejí z nejnovějšího počinu skupiny. K nim přibyly ještě starší kousky Emil, Do nebe a tradičně závěrečná Šiksa a Gadžo. Nedlouhou pauzu, během níž Kraus publikum náležitě hecoval, si kapela dopřála před přídavkem: zazněly Můstek a Vlakem na Kolín. Poté se hudebníci odebrali do zákulisí, mohutné skandování a aplaus je však přivolaly zpět. Slunečný hrob udělal definitivní tečku za bluesrockovým večerem.

Po koncertě jsem zaznamenal hlasy, ke kterým se připojuji, že by nebylo od věci po letech obměnit playlist. Osobně bych si po delší době rád poslechl Pražáky nebo Díru do hlavy, obzvláště když se obě nacházejí na Posledním nádražákovi.
Celá fotogalerie: