Krajina Ró pokřtila album Mlhoviny

14. 10. 2023 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Martin Myslivec
Publikováno: 24. 10. 2023

Krajina Ró - zleva: Michael Nosek, Johnny Judl Jr., Tomáš Frolík a Michal Němec

Krajina Ró – zleva: Michael Nosek, Johnny Judl Jr., Tomáš Frolík a Michal Němec

KRAJINA RÓ je nejnovějším projektem zpěváka a kytaristy Michala Němce, známého ze skupiny Jablkoň. Michal se obklopil o generaci mladšími muzikanty a vydal již druhou desku s názvem Mlhoviny, kterou pokřtili v Malostranské besedě.

Prvotina Hotel blázen vyšla v roce 2020, ale tak trochu zapadla v covidové době. Aktuální nahrávku bere tedy kapela jako svůj restart. Vedle Michala Němce (zpěv, kytara) jsou jejími členy Anna Břenková (zpěv, klávesy), Tomáš Frolík (kytara), Johnny Judl Jr. (baskytara, zpěv) a Michael Nosek (bicí). Ten, kdo naší hudební scénu sleduje podrobněji, možná ví, že tihle tři spolu hrají v kapele The BladderStones.

Po příchodu do sálu mě upoutalo netradičně rozestavené pódium; bicí nebyly vzadu uprostřed, jak je to většinou obvyklé, ale nacházely se vpředu na levé straně. Jestli to mělo zvukový, či pouze estetický důvod, nevím, ale bylo to znamení, že nepůjde o jen tak obyčejný koncert.

Krajina Ró - Michal Němec

Krajina Ró – Michal Němec

V první písničce Hotel blázen mě okamžitě zaujal duet Anny Břenkové a Michala Němce: kontrast jejich hlasů nemohl být větší. Němcův baryton dává vyniknout zpěvaččině barvitému altu. Oba výborně doplňovala kapela, obzvláště nápadité bicí Michaela Noska bylo radost poslouchat. Skvělá byla také kytara Tomáše Frolíka, jejíž zvuk byl daleko rockovějši než v jeho domovské kapele.

Sál byl tentokrát většinově uzpůsoben k stání, možnost sednout si nabízelo pouze několik stolků po stranách. Ale právě ty byly obsazeny nejdříve. Přesto se pár odvážlivců pod pódium postavilo, k žádnému divokému křepčení však nedošlo.

Krajina Ró - Anna Břenková

Krajina Ró – Anna Břenková

Při pohledu na seznam skladeb alba Mlhoviny mám dojem, že zaznělo celé. Ale mohu se plést, moc naposlouchané ho zatím nemám. Ze starší nahrávky jsme si mohli poslechnout třeba Zrcadlo nebo Milý Jiří, která se mi hudebně z celého koncertu líbila asi nejvíce. Zasloužila by si však lepší text. Než je pouhé opakování přání k různým narozeninám.

Desku pokřtil hudební publicista Jan Rejžek, který místo obvyklého přání pobavil publikum vtipnou parodií na projev Andreje Babiše. Za pochvalu tentokrát stojí povedený zvuk, který byl dobře čitelný a jeho hlasitost byla na snesitelné úrovni.

Večer utekl jako voda. Odcházel jsem z něho bohatší o poznání, že jsem slyšel originální kapelu, kterou se vyplatí sledovat.

Celá fotogalerie: