Jiří „Zelí“ Zelenka oslavil šedesáté narozeniny

7. 6. 2023 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno 13. 6. 2023

Jiří „Zelí“ Zelenka

Jiří „Zelí“ Zelenka

I když jeden z našich nejlepších bubeníků JIŘÍ „ZELÍ“ ZELENKA měl šedesátiny už v únoru, narozeninový koncert si nadělil na začátku června. A protože Zelí ve své bohaté muzikantské kariéře hrál ve spoustě kapel, sešla se ve vyprodané Malostranské besedě pestrá směsice hostů.

Kdybych vypisoval sestavy všech skupin, stal by se možná z mého reportu nepřehledný telefonní seznam. Zmíním tedy jen několik nejvýraznějších jmen, snad mi to ostatní odpustí. Samozřejmě že ústřední postavou celého večera byl Jirka.

Zdejší koncerty mají většinou začátek o půl deváté, tentokrát však tou dobou zůstávaly dveře do hlavního sálu ještě zavřené, což vedlo k lehké nervozitě natěšených fanoušků. Ti jako lavina zaplavili prostor pod pódiem několik okamžiků poté, co byl sál otevřen. Předesílám, že jsem si ani při nejlepší vůli nebyl schopen vybavit všechny písničky, proto jejich výčet nebude úplný.

Etc...

Etc…

Večer zahájila formace Blues Session, která zahrála dvě „kalandrovky“. Břímě, v níž každý z muzikantů zpívá jednu sloku. Ti, kdož Zelího znají, vědí, že nejen bravurně ovládá svůj nástroj, ale je také zdatný vokalista, což v této písni poprvé a ne naposledy dokázal. Publikum si užilo i Dětské šaty.

Blues Session vystřídala veselá partička, která si říká Kybabu, jejímž lídrem je Jaroslav „Olin“ Nejezchleba a jejíž repertoár tvoří převážně Olinovy autorské skladby. Poslechnout jsme si mohli například U doktora nebo pomalou Teide. Nejen já jsem se hodně pobavil, když při představování překřtil Zelí houslistu Vláďu Pavlíčka na Michala. Mimochodem slovutný kytarista, který měl být jedním z hostí, se ze zdravotních důvodů omluvil.

S Vladimírem Mertou se Zelenka sešel při nahrávání desky Ponorná řeka (2011). Tuhle skvělou nahrávku připomnělo několik písniček, které publikum stejně jako všechny předchozí odměnilo bouřlivým potleskem. Skupina Bratrů Ebenů připomněla album Tichá domácnost (1996) z něhož zazněla úvodní Za malou chvíli. Kromě ní Marek Eben zajímavým způsobem zazpíval Prokopův Odjezd.

Vladimír Merta

Došlo i k předání originálního dárku v podobě šedesáti kilo hlávkového zelí. Co s ním bude bubeník dělat, netuším, ale fór to byl výborný.

Ve skupině Žlutý pes strávil Zelenka dvacet let, je tedy jasné, že Hejmova parta nemohla v Malostranské besedě chybět. V jejich podání zazněly tři pecky, jednou z nich byl Žlutý pes; došlo myslím i na Pro maličkou parádu. Osobně jsem byl překvapen, když jsem v řadách kapely viděl saxofonistu Vladimíra „Boryše“ Seckého, ale už dlouho před koncertem byl avizováno, že dojde k netradičním spojením. Tohle bylo jedno z nich.

Krausberry se tentokrát představili pouze s dvojicí kytaristů. Jedním z nich byl Michal „Růžena“ Chroňák, který se jejich řadách objevil po delší době. Doplnil ho nepostradatelný Mário Císař. Téhle sestavě to šlapalo jako víno, a že nadšení fanoušků neznalo mezí, snad ani není třeba dodávat. Obzvláště, když jsme se dočkali parádního kousku Nastydlá, v němž si Zelí s chutí zatančil, jak to dělával před několika lety, kdy byl nedílnou součástí hanspaulské formace.

Krausberry

Krausberry

Etc… brázdí už druhým rokem tuzemská pódia v pozměněné sestavě, za to však s velkou radostí, kterou přenáší i na své posluchače. Kapela se pyšní dvojicí frontmanů Olinem Nejezchlebou a Pájou Bohatým, kteří se za mikrofonem střídají. Občas ale své umění předvádí spolu. Jako třeba v písničce Životní režim. Výbornou pecku Páteční Cajun podpořil hrou na akordeon Jiří Veselý, také jemu to s bývalými spoluhráči náramně svědčilo.

Zpěvák Kamil Střihavka přišel na řadu jako předposlední účinkující. Se Zelím se potkal ve skupině BSP. Bohužel tahle parta v Malostranské besedě nebyla přítomna. O absenci kytaristy Michala Pavlíčka jsem se již zmiňoval, jeho party obstaral Petr Henych. Chyběl také klávesista Ota Balage. Toto uskupení zahrálo velkou hitovku Holka čapni draka a své dvouskladbové vystoupení zakončilo převzatou All Right Now. V posledních letech se vynořily spekulace o Kamilově upadající hlasové formě. Jsem rád, že se ten večer nic takového nepotvrdilo a Střihavka obě písně zazpíval s přehledem.

Kamil Střihavka

Kamil Střihavka

Celý mejdan zakončilo Flamengo Reunion Session. Zelí se přesunul za mikrofon a za bicími ho vystřídal Michal „Kolouch“ Daněk, který už ve Flamengu alternoval v době, kdy měl Jirka zraněnou nohu. Že šlo o dobrou volbu dokázal Kolouch i tentokrát. Kuře v hodinkách s ním v sestavě vyznělo famózně.

Honza Holeček

Honza Holeček

Myslím, že nejen já jsem opouštěl Malostranskou besedu s vědomím, že jsem byl svědkem mimořádně vydařeného koncertu, kterým Jirka důstojně oslavil své kulatiny. Přejme mu, aby mu to ještě dlouho hrálo tak skvěle jako dosud.

Celá fotogalerie: