Fred Wesley & The New JB’s v paláci Akropolis

17. 5. 2023 – Palác Akropolis, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Petr Doubrava
Publikováno: 23. 5. 2023

Fred Wesley & The New JB's

Fred Wesley & The New JB’s

Americký pozounista FRED WESLEY v letošním roce oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny. I přes svůj věk je stále koncertně činný a se svou kapelu THE NEW JB’S zavítal v polovině května do pražského paláce Akropolis.

Wesley má za sebou úctyhodnou kariéru, v sedmdesátých letech hrával s Jamesem Brownem, do seznamu jeho spolupracovníků patří například Ray Charles nebo čeští Monkey Business. Přiznám se, že jeho tvorbu neznám, proto v reportu nečekejte mnoho názvů písniček. Uvádět nebudu ani sestavu kapely, na internetu se mi ji nepodařilo dohledat a Fredově byť několikrát opakované představovačce jsem nerozuměl.

Ještě půlhodiny před koncertem to vypadalo na velice malou návštěvu, ale sál se začal pomalu plnit, až nakonec bylo asi téměř plno. Několik minut po dvacáté hodině se příznivci kvalitní funky music dočkali příchodu muzikantů na pódium. V sedmičlenné skupině hrála prim dechová sekce, které vévodil principál Fred Wesley. Kromě něho stál za pozornost vynikající výkon trumpetisty.

Fred Wesley & The New JB's

Fred Wesley & The New JB’s

Prvních několik skladeb bylo instrumentálních, což se vzhledem k tomu, na jaký nástroj hraje hlavní hvězda souboru, dalo očekávat. Rozjezd koncertu byl pozvolnější, postupem času však nabíral na energii a obecenstvo strhával ke stále vřelejší odezvě. Byl jsem překvapen, když došlo i na zpívané písničky. Jasně, Wesley není bůhví jaký vokalista, ale jeho podání Bop To The Boogie mělo neuvěřitelný drajv.

Dnes bývá zvykem koncerty předělovat přestávkou. Proto mě potěšilo, že tentokrát tomu tak nebylo a kapela více než sto minut nezmizela svým fanouškům z očí, což je vzhledem k věku hlavního protagonisty úctyhodné. Každý z hudebníků dostal krátký prostor pro své sólo, nejvíce se mi líbilo to bubenické.

Energické vystoupení podpořené výtečným zvukem ještě notnou dobu pokračovalo, až dospělo k přídavku. V něm si Fred dovolil vtípek, když uprostřed skladby se slovy, že je pozdě a že potřebuje jít spát začal odcházet z pódia. To si ale po malé chvilce rozmyslel a ke spokojenosti nadšených fanoušků písničku dohrál.

Koncert Freda Wesleyho byl pro mě výletem do jiných hudebních sfér, než se běžně pohybuji. Byl to ale výlet nadmíru vydařený. Z Akropole jsem stejně jako dalších zhruba tři sta fanoušků odcházel nadšen z nevšedního zážitku.