Bluesová noc v mladotickém mlýně

9. 12. 2023 – Mlýn, Mladotice
Text: Luboš Hnát
Foto: Facebook mladotického mlýna
Publikováno: 15. 12.2022

Janovec  & Čilimník

Janovec & Čilimník

Bývalý mlýn v Mladoticích na Chrudimsku začíná po několika letech opět ožívat muzikou. Druhý prosincový pátek tady vystoupila bluesrocková partička JANOVEC & ČILIMNÍK (J&Č) z nedalekého Ronova nad Doubravou.

Skupina existuje už sedmnáct let, její sestava se před několika roky ustálila v podobě: David Lebduška (zpěv, klávesy, perkuse), Jan Jaroš (piano, zpěv), Václav Sýkora (kytara), Břetislav Oliva (kytara, foukací harmonika), Alexandr „Saša“ Frei (basová kytara) a Evžen Lebduška (bicí, vokál).

Po úvodní Talk To Your Daughter od Robbena Forda pobavil zpěvák David Lebduška všechny přítomné téměř devět let starou historkou, kdy při koncertě J&Č na stejném místě došlo k požáru. Dnes se na onu událost vzpomíná s humorem, jelikož jsem tehdy byl přítomen, tak vím, že nikomu do smíchu nebylo.

Od té doby se však mnohé změnilo, noví majitelé přestavěli koncertní prostor, který nyní nabízí více místa pro taneční vyžití, ale je tu i dostatek místa pro ty, kteří chtějí jen sedět a poslouchat. Co se však nezměnilo, je skvělá muzika, kterou J&Č hrají. Pravda, v drtivé většině jde o předělávky, vlastní skladbu mají jen jednu – Už bylo šest. Kapela se však neuchýlila jen k bezduchému kopírování a do coververzí vtiskla svůj charakteristický rukopis.

A co že si od J&Č mohou příznivci poslechnout? Nabídka je opravdu pestrá, například: Stormy Monday, You Can Leave Your Hat On nebo dvojici fláků od Stevieho Wondera Living For The City a I Wish. Z českých jsou to především písně z repertoáru Petra Kalandry Lodník, Dětské šaty či Kokain. Vladimír Mišík „dodal“ Šmajdák a ploužáky a vypalovačku Třináctej plat, velkým zážitkem je také Sladké je žít s úžasnou foukačkou Břéti Olivy. Zapomenout nesmím ani na Jaroslava „Olina“ Nejezchlebu, jehož Bohové a zejména Věci kolem patřily k vrcholům večera.

Sami členové kapely vyjadřovali lehkou nespokojenost se zvukem, kterou zapříčinil nový mixpult, s nímž se prý ještě David Lebduška, který ho obsluhoval, úplně nesžil. Nevím jak kdo, ale já jsem zvuku nemohl nic vytknout.

Publikum všechny písničky ocenilo bouřlivým potleskem, ale k tanci se dlouho nemohlo odhodlat. K tomu došlo sice až v přídavku, ale atmosféra, která se v tu chvíli vytvořila, byla o to intenzivnější a všichni si ji náležitě užili. Rozzářené úsměvy na tvářích fanoušků i muzikantů byly tou nejlepší tečkou za výborným večerem.

Není divu, že jedna z dobrých duší mladotického mlýna, Věra Horníková okamžitě Janovci & Čilimníku nabídla, aby se stali jejich domovskou kapelou, ti bez váhání přijali. Budu tam na ně velice rád chodit.