11. narozeniny Rockového světa na Slamníku

16. 11. 2023 – Hospoda Na Slamníku, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno: 23. 11. 2023

Sign Of 4 a Pavel Marcel: zleva - Honza Holeček, Luboš Hnát, Pavel Marcel, Standa Hörner a Mirek Fišar

Sign Of 4 a Pavel Marcel: zleva – Honza Holeček, Luboš Hnát, Pavel Marcel, Standa Hörner a Mirek Fišar

Po Vagonu, Klamovce a Malostranské besedě se další koncert Rockového světa uskutečnil v kultovní hospodě Na Slamníku v pražské Bubenči. Zahrála na něm skupina SIGN OF 4 a HOLEČEK & MARCEL PROJECT v akustické verzi. V poslední části večera se obě formace spojily a došlo k unikátnímu vystoupení všech dohromady.

Jediným muzikantem, který zatím hrál na všech koncertech Rockového světa, je Honza Holeček, který se tentokrát představil v obou kapelách. Nejdříve na pódium přišla prvně jmenovaná parta. Kromě Honzy, který zpívá a obsluhuje klávesy, je její obsazení: Mirek Fišar (kytara) Standa Hörner (baskytara) a můj jmenovec Luboš Hnát (bicí).

Večer byl rozdělen na tři části, v úvodní se kapela Sign Of 4 prezentovala autorskými věcmi z bezejmenné prvotiny vydané v roce 2017, ale i novinkami z připravované desky. Poslechnout jsme si mohli třeba These Of Your Heart či pomalou When I’am Dreaming.. Všechny se dočkaly velkého potlesku, je však škoda, že ze židle nikoho nezvedly, atmosféře by to určitě pomohlo.

Sign of 4 - Luboš Hnát a Standa Hörner

Sign of 4 – Luboš Hnát a Standa Hörner

Výborná byla False Of True s výraznou jakoby hororovou Standovou basovou linkou, kterou perfektně podporovaly Honzovy klávesy. Moc mě potěšil jeho nádherně procítěný zpěv v další pomalé skladbě Some Other Time. Tuhle část koncertu zakončila skvělá The War.

Ortodoxní bigbít vystřídal akustický blok. Na pódiu se tedy usadila dvojice Honza Holeček a Pavel Marcel. Ti mají ve svém repertoáru slavné pecky hlavně ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Běžně jejich vystoupení trvá asi dvě hodiny. Tentokrát měli vymezeno čtyřicet minut, čemuž uzpůsobili výběr písní. Dočkali jsme se například Seagull od Bad Company, Mellisa, kterou hráli The Allman Brothers Band, nebo tří pecek od Neila Younga: Old Man, ve které Pavel vyměnil kytaru za bendžo, Mr. Soul a Ohio.

Pavel Marcel a Honza Holeček

Pavel Marcel a Honza Holeček

Jedinou autorskou písní byla Circles věnovaná místnímu štamgastovi Karlu Koulovi, který před několika lety bohužel zemřel. K velkým lahůdkám patří Personal Jesus v úpravě, v jaké ji hrával Johnny Cash. Poslední písní, jak je to u Holečka a Marcelem obvyklé, se stala Galows Pole.

Největší hudební bonbonek přišel na závěr večera, kdy se k Sign Of 4 připojil Pavel Marcel, který si tentokrát naladil elektrickou kytaru. Všichni společně zahráli několik starých fláků. Slovo „starých“ je vzhledem k roku 1642, kdy byla založena hospoda Na Slamníku, sice relativní, ale faktem je, že tyhle songy pamatují úplné rockové začátky. Dočkali jsme se třeba výborné If I Were A Carpenter, kterou v roce 1960 napsal Tim Hardin. O deset mladší je Almost Cut My Hair, která pochází z desky Déjá Vu čtveřice Crosby, Stills, Nash & Young.

Sign Of 4 -  Honza Holeček

Sign Of 4 – Honza Holeček

Jak jsem se později dozvěděl, Sign Of 4 s Pavlem vůbec nezkoušeli, přesto tahle formace působila velmi sehraně. A když spustila stounovskou jízdu Sympathy For The Devil, začalo se pod pódiem divoce tancovat. Kapela se po ní sice rozloučila, ale publikum si vytleskalo přídavek. Strhující závěr patřil Roadhouse Blues od The Doors.

Celá fotogalerie: