První letošní koncert Rockového světa je minulostí

26. 4. 2022 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno: 4. 5. 2022

Zleva: Pavel Marcel a Honza Holeček

Zleva: Pavel Marcel a Honza Holeček

Portál ROCKOVÝ SVĚT slaví deset let své existence, k tomuto výročí naděluje hned dva mimořádné koncerty. Ten první proběhl v klubu Vagon na Národní třídě. Zahráli na něm THE BLADDERSTONES a ostřílení mazáci HOLEČEK & MARCEL, které doplnil mladý kytarista JIŘÍ RAMBOUSEK.

Jako první na pódiu stanuli pár minut po deváté The Bladdestones.  Trio již dlouho vystupuje v obsazení: Tomáš Frolík (kytara, zpěv), Johnny Judl jr. (basová kytara, zpěv) a Michael Nosek (bicí, zpěv). Protože kapela právě natáčí nové album, sestavila svůj playlist pro tento večer výhradně z nových písní.

Jako první zazněla instrumentálka, která se nesla v pomalém tempu s psychedelickými prvky. Bylo vidět, že takový začátek všechny přítomné zaskočil. Ti, kdož The Bladdestones už slyšeli, byli připraveni na jejich power-blues. A kdo jejich koncert ještě nezažil, možná očekával od začátku pořádný rockový nářez. Ten přinesla až následující skladba. Publikum odhodilo počáteční rozpaky a vytvořilo perfektní atmosféru, která s přibývajícím časem stále více gradovala.

The Bladderstones - zleva: Tomáš Frolík, Michael Nosek a Johnny Judl, Jr.

The Bladderstones – zleva: Tomáš Frolík, Michael Nosek a Johnny Judl, Jr.

Velký ohlas si vysloužila pecka Jacob The Cream, která měla asi největší hitový potenciál. Všechny písně pocházejí z pera Tomáše Frolíka, který kromě toho, že je jedním z nejtalentovanějších kytaristů své generace, je i mimořádně plodným autorem. Skvělými hráčským uměním se pyšní i oba zbývající členové.

K dobrému večírku patří i dobrý zvuk, a ve Vagonu se opravdu vydařil. Zásluhu na tom má dvorní zvukař klubu Slávek Šámal, který zde před několika lety modernizoval aparaturu, takže si fanoušci mohou koncert pořádně užít.

The Bladderstones měli pro své vystoupení vyhrazenu hodinu, během níž podle svých slov přehráli celé připravované album. Vyjít by mělo příští rok. Mohu říct, že se máme na co těšit.

The Bladderstones - Johnny Judl, Jr.

The Bladderstones – Johnny Judl, Jr.

Jak již bylo uvedeno, duo Honza Holeček & Pavel Marcel se rozrostlo na trio. Mladý kytarista Jirka Rambousek se k muzikantům připojil poté, co dozněly hitovky Seagull a Old Man. V té Pavel vyměnil kytaru za banjo, které už tak obohatilo zvuk dvojice, na který byli dosud jejich příznivci zvyklí. Ještě patrnější to bylo v tradicionálu Gallows Pole.

Je smutným faktem, že si na koncert našlo cestu pouze čtyřicet lidí. Přesto se všichni výtečně bavili a prostor pod pódiem byl stále v obležení tance chtivých rockerů, kteří si užívali například slavnou Afterwards od Van Der Graaf Generator. Mimochodem je to úplně první písnička, kterou napsal jejích lídr Peter Hammil.

Honza Holeček

Honza Holeček

Že je Honza Holeček skvělý zpěvák, jsem na Rockovém světě napsal již mnohokrát, přesto mne jeho projev nepřestává fascinovat. A musím ho znovu a rozhodně ne naposledy vyzdvihnout. Poslouchat Holečkovo podání převzatých i vlastních písní je zkrátka mimořádný zážitek. K těm autorským patřila Lubošovi Andrštovi věnovaná Nothing’s Gonna Bring Us Down. Ozdobou každého koncertu Holečka s Marcelem je nezapomenutelná Personal Jesus, která nechyběla ani ve Vagonu.

Vystoupení dospělo ke svému závěru, tentokrát jsem však více vnímal atmosféru než skladby, které si muzikanti pro finále zvolili. První letošní oslavenecký koncert je tedy minulostí: jeho nedostatkem byla nízká návštěvnost, podstatné však je, že se všichni zúčastnění výborně bavili.

Zleva: Jirka Rambousek, Pavel Marcel a Honza Holeček

Zleva: Jirka Rambousek, Pavel Marcel a Honza Holeček

Již dnes srdečně zvu na druhý koncert, který proběhne 20. října v Malostranské besedě. Zahrají na něm britští Hundred Seventy Split, které doprovodí Holeček & Marcel Project, tentokrát v elektrické variantě. Máme se na co těšit.

Celá fotogalerie: