Patti Smith se po sedmi letech vrátila do Prahy

19. 7. 2022 – Forum Karlín, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: David Webr
Publikováno: 2. 8. 2022

Patti Smith

Patti Smith

Takovou frontu, která se vytvořila před karlínským Forem, kde vystupovala letos pětasedmdesátiletá zpěvačka PATTI SMITH jsem snad ještě neviděl. Ikonická zpěvačka se do Prahy vrátila po sedmileté pauze, přičemž její koncert se měl původně uskutečnit už v roce 2020, ale ze známých důvodů musel být dvakrát odložen.

Sestavu současné doprovodné kapely Patti Smith tvoří: Jackson Smith (kytara), podobnost příjmení není náhodná, jde o zpěvaččina syna; Lenny Kaye (kytara), Tony Shanahan (baskytara/piano) a Jay Dee Daugherty. Posledně dva jmenovaní to s Patti táhnou už od časů Patti Smith Group, kdy s nimi hrál český rodák Ivan Král, kterého umělkyně neopomněla v průběhu hodinu a tři čtvrtě trvajícího koncertu připomenout.

Patti Smith s kapelou

Patti Smith s kapelou

Stejně tak si vzpomněla na svého manžela Freda „Sonica“ Smithe, kterému věnovala asi svou nejznámější píseň Because The Night, ale to všechno se událo až v průběhu večera. Pojďme si ho připomenout hezky od začátku.

Koncert začal několik minut po dvacáté hodině a odpálila ho Redondo Beach, která je výrazně ovlivněná rytmem reggae. V tu chvíli nebyl ještě zvuk ještě na takové úrovni, jakou by si fanoušci přáli. Ale už při následující Grateful se začal postupně vylepšovat, až mu nakonec nebylo, co vytknout.

Jackson Smith

Jackson Smith

Nejen já jsem byl uhranut hlasem Patti Smith, který i přes její pokročilý věk zněl neuvěřitelně svěže. Zpěvačka vůbec sršela energií a v některých písních se pasovala do role osobité tanečnice. Koncert postupem času nabíral čím dál větší grády. Dobře to dokumentovala neskutečná jízda Free Money z prvotiny Horses (1975), která je pro Patti dodnes naprosto zásadní nahrávkou, a troufnu si říct, že ji umělkyně nikdy nepřekonala. Zklidnění přinesla Ghost Dance. Na perfektní atmosféře měla kromě výborného zpěvu zásluhu i skvěle šlapající kapela.

Lenny Kaye

Lenny Kaye

Na seznamu písní nemohla chybět slavná Dancing Barefoot pod níž je podepsán Ivan Král. V tu chvíli zpěvačka jeho přínos ještě opomenula, to přišlo až při (dle jejích slov nejoblíbenější) Pissng In A River. Ještě před tím však zazněla znamenitá coververze After The Gold Rush od Neila Younga a hlavně Leny Kayem zpívaná vypalovačka I Wanna Be Your Dog / Walk On The Wild Side, která nenechala nikoho v klidu.

Skvělý koncert vyvrcholil při předělávce od irské skupiny Them Gloria. Jediný přídavek na sebe nenechal dlouho čekat, Patti pro něj zvolila hitovku People Have The Power z alba Dream Of Life (1988).

Patti Smith

Patti Smith

Celá fotogalerie: