Karel Kahovec, Viktor Sodoma a George & Beatovens

22. 3. 2022 – Klub U Vodárny, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Mia Feres www.mia-feres.com
Publikováno: 29. 3. 2022

George & Beatovens: Karel Kahovec

George & Beatovens: Karel Kahovec

Fanouškům, kteří se zajímají o historii tuzemského bigbítu, není třeba jména KAREL KAHOVEC a VIKTOR SODOMA nijak zvlášť představovat. Oba legendární zpěváci vystoupili za doprovodu skupiny GEORGE & BEATOVENS v hudebním klubu U Vodárny na pražských Vinohradech.

Obsazení kapely se od dob, kdy v jejím čele stál zpěvák Petr Novák, samozřejmě výrazně změnilo. Jediný, kdo pamatuje jeho éru, je baskytarista Karel Novák, který v George & Beatovens působí už jedenačtyřicet let. Za bicími sedí zkušený Petr Eichler, sestavu doplňuje kytarista Viktor Levitus. Za mikrofonem pochopitelně stojí Karel Kahovec, který zároveň hraje na kytaru; v několika písních si pohostinsky zazpíval Viktor Sodoma.

Prostor v klubu je malý a z velké části zaplněn stoly, takže zájemce, který si včas nezajistí rezervaci, má jen malou šanci koncert vidět. To byl důvod, proč se dovnitř hodně fanoušků nedostalo. Měl jsem štěstí a povedlo se mi usadit na jednom z posledních míst a zažít večer, v němž zněla muzika padesátých až devadesátých let minulého století.

Už o půl osmé kapela spustila písničku Svou lásku jsem rozdal, kterou Karel Kahovec v roce 1967 zpíval se skupinou Flamengo. Večer byl pojat jako pamětnický, nebo chcete-li vzpomínkový, čemuž ostatně odpovídala skladba publika, v němž byla převážná většina těch, kteří ještě chodili na koncerty Petra Nováka. Není tedy divu, že právě jeho písničky nejčastěji zvedaly lidi ze židlí: poprvé se tak stalo při evergreenu Hvězdičko blýskavá.

George & Beatovens - zleva: Karel Kahovec a Viktor Levitus

George & Beatovens – zleva: Karel Kahovec a Viktor Levitus

Současný frontman nezapomínal ani na své vlastní hity jako Poprava blond holky, ta zazněla krátce po začátku vystoupení. Atmosféra v sále byla prozatím spíše komornější, ale to nebylo moc překvapivé, protože místo pro tanec či jiný pohyb bylo minimální, a tak se spíše poslouchalo. Kladl jsem si otázku, jaké skladby bude zpívat Viktor Sodoma: odpověď mi dal vzápětí sám interpret, když se poprvé objevil na pódiu a zalovil v repertoáru kdysi slavných Matadors a vybral písničku Get Down From The Tree, kterou v šedesátých letech složil Radim Hladík.

Podle mých informací měl být večer rozdělen na tři hudební bloky, jenže před začátkem toho druhého postihly kapelu nečekané technické problémy. Jejich odstranění si vyžádalo delší čas, než se muzikantům zamlouvalo, a tak se Karel Kahovec přítomným dlouze omlouval a slíbil, že o žádnou písničku nepřijdou.

George & Beatovens - zleva: Karel Novák a Viktor Sodoma

George & Beatovens – zleva: Karel Novák a Viktor Sodoma

V této části zazněly dvě skladby z dob, kdy Karel působil v Country Beatu Jiřího Brabce. Jednou z nich byla Háj Modřínů. Viktor Sodoma zase přidal několik prastarých rokenrolů jako Johny B. Goode, Long Tall Sally nebo Rock Around The Clock. Nezapomnělo se ani na Novákovy hitovky, proto nemohla chybět Co je to láska. Největším překvapením playlistu byla Novákova méně známá píseň Přátelství na ntou: nenadál bych se ani toho, že ji uslyším v podání Viktora Sodomy, přece jenom Kahovcův hlas je tomu Petrovu bližší. Sodoma si zazpíval i další svou pecku z období Matadors Zlatý důl, to už jsme byli ve třetím bloku písniček.

Zvuk se mi tentokrát nehodnotí příliš lehce, zejména proto, že se o něj starala kapela sama a nemohla jej během písní korigovat. Nahlédneme-li do programu zdejšího klubu zjistíme, že tady vystupují spíše countryové partičky, kterým místní aparatura asi stačí, pro bigbít, byť ten dřevní, už příliš vhodná není. Nicméně spokojme se s konstatováním, že zpěvu i všem nástrojům bylo rozumět.

George & Beatovens: Viktor Levitus

George & Beatovens: Viktor Levitus

Těžko si lze koncert George & Beatovens představit bez Náhrobního kamene a hlavně Paní v černém. Tyhle fláky si skupina nechala do poslední části, kdy už se rozproudila i atmosféra a mezi stoly bylo možno spatřit stojící a nadšeně tleskající fanoušky. Vedle autorských skladeb zazněla i stounovská klasika Honky Tonk Woman, v níž se pěvecky představil baskytarista Karel Novák.

Na názvy pecek, které kapela dala k dobru v přídavku, si již bohužel nevzpomenu, ale to není důležité. Podstatné je, že celý večer byl nejen pro mě velice osvěžujícím zážitkem.

George & Beatovens - zleva: Karel Novák a Viktor Sodoma

George & Beatovens – zleva: Karel Novák a Viktor Sodoma