Ivan Hlas Trio v Malostranské besedě

15. 2. 2022 –  Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková (ilustrační foto)
Publikováno: 22. 2. 2022

Ivan Hlas Trio

Ivan Hlas Trio

Písničkář IVAN HLAS po čase vystoupil se svým triem, v němž ho doprovází ještě violoncellista a zpěvák Jaroslav „Olin“ Nejezchleba a kytarista Norbi Kovács, v Malostranské besedě. Zcela vyprodaný sál si užil nejen Hlasovy krásné hity, ale i velkou dávku laskavého humoru, což je v dnešní rozbouřené době moc dobře.

Úvodní skladbu Slunečnice, kterou v roce 1965 na album Bringing It All Back Home nahrál Bob Dylan a o dva roky později ji českými slovy opatřil Jaroslav Hutka, znám díky častým návštěvám koncertů Hlasova tria poměrně dobře, ale tentokrát mi přišlo, že ji pánové zahráli v mírně pozměněné aranži.  Každopádně písnička se dočkala bouřlivé odezvy, což nebylo rozhodně naposledy.

Ivan Hlas má své kořeny zapuštěny v dřevním blues, z kterého vychází mnoho jeho skladeb. Některé z nich mají tento hudební styl obsažený přímo v názvu: za všechny jmenujme Velkoměstský blues. Stalo se už tradicí, že Ivan dává svým spoluhráčům prostor zahrát několik písní z jejich tvorby. Nejprve se svým uměním blýskl Norbi, který zahrál jednu ze svých instrumentálek. Poté na pódium přišel ještě Olin a za kytaristova doprovodu zahrál a zazpíval zbrusu novou Píseň pro ty, co nejsou s krásným textem Jany Infeldové ze spřátelené kapely Jananas.

Na scénu se vrátil i Ivan Hlas a v podání originálního tria zazněly hitovky Na barevný šňůře, Miláčku, vrať se a především mezi lidmi velmi oblíbené Malagelo, po němž nastal čas na krátkou přestávku.

Olin Nejezchleba

Olin Nejezchleba

Asi po dvaceti minutách pohodový večer pokračoval, došlo v něm nejen na známé skladby jako Pod čepicí, Neděle nebo Skoumalovu Chtěl bych být boháčem, kterou měli fanoušci možnost slyšet o několik dní dříve v elektrické verzi když ji v Písecké bráně zahrála skupina Malý bobr (report si můžete přečíst zde) a mnohé další. Ale na repertoáru se objevily také dvě písničky, které jsem nedokázal identifikovat. Je tedy možné, že šlo o zárodky nové desky Ivana Hlase, kterou by příznivci jistě přivítali s nadšením.

Skvělý zvuk podtrhoval výborný výkon všech muzikantů, takže koncertu nebylo co vytknout. Došlo i na Petroleum lampo od maďarské hardrockové kapely Omega, ve své mateřštině si jí zazpíval Norbi. Olin se zase ujmul mikrofonu ve zmíněné Chtěl bych být boháčem a také ve své vlastní U doktora, která vyšla na jeho autorské prvotině Noční lov (2010).

Vydařený večer se pomalu chýlil ke konci, a tak Ivan ještě několikrát sáhl do obrovské pokladnice svých hitů, aby z ní vylovil například „cikánskou“ Aranka umí hula hop nebo Vyprávěj mi…, která zazněla v jediném přídavku.

Norbi Kovács

Norbi Kovács

Po koncertě bylo znát, že většina fanoušků by byla raději, kdyby vystoupení trvalo déle. V jejích tvářích byla i přesto patrná spokojenost. Nezbývá tedy než se těšit, až Ivan Hlas se svým triem v Malostranské besedě zahrají příště.