Hardrocková jízda s Red Baron Band ve Vagonu

19. 1. 2022 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Karel Valtr
Publikováno: 25. 1. 2022

Red Baron Band - zleva: Jiří G. Rubeš, Marika Postlerová, Paul Kowacz

Red Baron Band – zleva: Jiří G. Rubeš, Marika Postlerová, Paul Kowacz

Pražská hardrocková formace RED BARON BAND (RBB) připravuje novou desku, která ponese název Last Chance. Několik písniček z ní zahrála na svém více než dvouhodinovém koncertu ve známém klubu Vagon na Národní třídě.

Skupina si v minulosti prošla častými personálními změnami, celá léta je však hlavním motorem RBB kytarista Paul Kowacz. Vedle něho jsou členy ještě Marika Postlerová (zpěv), Jiří G. Rubeš (basová kytara) a Radek Horník (bicí); ve čtyřech skladbách si zahostoval zpěvák Míra Jech, který se kapele objevoval naposledy v roce 2015.

Koncert zahájila dvojice písní, které se objeví na nové desce: Working Hard a Strange Spider. Logika věci by velela označit je za novinky, ale protože vydání Last Change nabralo z různých důvodů několikaleté zpoždění, jsou tyhle skladby (stejně jako ostatní) notně prověřené živým hraním. To je patrně důvod, proč na ně publikum začalo okamžitě bouřlivě reagovat.

Red Baron Band: Radek Horník

Red Baron Band: Radek Horník

Pecku Livin‘ In The Light nazpíval na druhé album In The Light v roce 2003 Honza Holeček a ve studiové verzí hrají významnou roli dechové nástroje. Ty ve Vagonu pochopitelně chyběly a díky tomu písnička vyzněla o poznání hardrockověji. Nutno říct, že Marika Postlerová si s původními party charismatického pěvce poradila znamenitě.

Když už jsme u současné vokalistky RBB, musím se přiznat, že mi dříve v jejím projevu citelně chyběly emoce. Techniku zpěvu měla skvělou vždy, hlas také, ale nasazení jsem postrádal. Mám tedy radost, že tohle už je minulostí a Marika ve Vagonu podala skvělý výkon ve všech směrech. Je také dobře, že s publikem komunikovala hlavně ona, což dříve nebylo obvyklé.

Chvíle pro Míru Jecha přišla, když kapela spustila „politický“ song I Don’t Believe You. Jeho duet s Marikou Postlerovou dodal již tak energickému vystoupení ještě větší grády a všichni, kdo se v tu dobu nacházeli pod pódiem, si užívali velkou rockovou jízdu. Míra si s Marikou zazpíval ještě další tři písně, během kterých nedali nikomu vydechnout.

Red Baron Band - zleva: Jiří G. Rubeš, Marika Postlerová, Míra Jech Paul Kowacz

Red Baron Band – zleva: Jiří G. Rubeš, Marika Postlerová, Míra Jech Paul Kowacz

Akustický blok zahájila Who Knows? Zklidnění atmosféry rozhodně nebylo na škodu, ale jednu výtku směrem ke kapele přeci jen mám. Baskytarista, který v tu chvíli nehrál, si sedl vedle bubeníka, zamračil se, založil ruce a čekal. Nevím jak kdo, ale já rozhodně při koncertě nemám chuť koukat na týpka, který sedí na pódiu s výrazem masového vraha, zatímco se jeho spoluhráči snaží přítomné zaujmout třeba písní Pictures From The Highway.

K rychlejším věcem se skupina vrátila starší hitovkou Holy Water a z nasazeného tempa už neslevila. Svou asi největší pecku Livin‘ Behind The Jail Door si Red Baron Band nechal na závěr koncertu. Přídavek na sebe nenechal dlouho čekat, nejprve přišla na řadu předělávka Proud Mary od Creedence Clearwater Revival a definitivní tečku za velmi vydařeným vystoupením učinila Without You, která již v průběhu večera jednou zazněla.