Rozběh s Krausberry

19. 6. 2021 – Únětický pivovar, Únětice
Text: Luboš Hnát
Foto: Jan Hradec
Publikováno: 29. 6. 2021

Krausberry

Krausberry

Rozběh s KRAUSBERRY, tak se jmenovala akce pod širým nebem, která se uskutečnila v únětickém pivovaru. Navzdory názvu nikdo nikam neutíkal: všichni se skvělou náladou poslouchali perfektní muziku, jako za starejch časů, kdy na dně piva nebyl splín.

Koncert měl začít již v sedmnáct hodin, prvních tonů se však asi tři sta příznivců dobrého bluesrocku dočkalo až o hodinu později. Posunutý start však nikomu nevadil, protože všichni mohli zatím čile konverzovat a vychutnávat místní výtečné pivo.

Představovat Krausberry čtenářům Rockového světa by bylo nošením dříví do lesa, neboť kapela hraje již léta ve stejné sestavě. Poslední personální změna, kdy na postu jednoho z kytaristů nahradil Michala „Růženu“ Chroňáka Štěpán Albrecht, je už dva roky stará. A třebaže se po většinu minulého roku nemohlo koncertovat, nový člen do sestavy dobře zapadl, což bylo znát i v Úněticích.

Na úvod pobavil Martin Kraus všechny přítomné barvitým popisem toho, čemu se dříve říkalo hudební skupina. Potom se už rozezněla první písnička Horoskop, která u publika okamžitě vyvolala bouřlivou reakci. Stejně tomu bylo i v případě dalších osvědčených pecek, jako jsou třeba odpíchnuté Do Nebe, Na větvi, Táhne mi na čtyřicet nebo pomalejší Za starejch časů. Bylo vidět, že hlad po koncertech byl velký, a tak není divu, že v pivovaru panovala výtečná Nálada, k čemuž zajisté přispělo slunečné počasí.

Playlist Krausberry už dlouho zůstává neměnný, jsou na něm největší hity jejich už téměř čtyřicet let trvající kariéry. Ale občas si do něho najde cestu i nějaká novější věc: například smutná Poslední nádražák a nejmladší položka repertoáru Na věky. Za tu dobu, co na Krausberry chodím, bylo ovšem takových písní víc a dost možná, že by vydaly na novou desku. Proto je škoda, že už dlouho žádná nevyšla. Již tradičně je každý koncert Krausberry předělen krátkou přestávkou.

Do druhé poloviny kapela nastoupila se sejnou energií, jakou měla v té první. Po energické hitovce Kořenová zelenina přišlo zvolnění v podobě dojemné Slunečný hrob. Velkou předností Krausberry vždy byly tři kytary, na kterých stojí zvuk kapely – ten se v Úněticích opravdu vydařil. Poslouchat pecky jako Emil či Ten náš kluk byla opravdu lahůdka. Koncert vrcholil při báječné Do nebe a vygradoval závěrečnou Šiksza a Gadžo.

Je nemyslitelné, aby skvělý večer skončil bez přídavku. Tentokrát si publikum vytleskalo tři skladby: Vlakem na Kolín, Můstek a Na hrad, které si všichni přítomní užívali plnými doušky.

Na zdárném průběhu celé akce mělo svůj podíl nejen krásné letní počasí, ale také skvělé prostředí a samozřejmě i báječná muzika.