Oslava sedmdesátin Luboše Pospíšila v Lucerna Music Baru

28. 9. 2021 – Lucerna Music Bar, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno: 4. 10. 2021

Luboš Pospíšil

Luboš Pospíšil

LUBOŠ POSPÍŠIL se vloni dožil sedmdesáti let, u příležitosti tohoto jubilea byl naplánován narozeninový koncert, který musel být ze známých důvodů několikrát přeložen. Proto se v Lucerna Music Baru slavilo s ročním zpožděním.

Začátek vystoupení byl naplánován na brzkou devatenáctou hodinu, muzikanti se však na pódiu objevili zhruba o patnáct minut později. Toho, kdo Luboše Pospíšila nějaký čas neviděl, na první pohled upoutala nová sestava jeho doprovodné kapely 5P. Zcela se změnila rytmická sekce. Bubenici Páju Táboříkovou, která se momentálně věnuje mateřským radostem, nahradil Jakub Nývlt, basáka Martina Štece vystřídal Jakub Červinka a k nim ještě přibyl hráč na bonga Michal Hnátek. Ondřej Fencl (klávesy, foukací harmonika) a Mirek Linhart (kytara) jsou již drahně let pevnou součástí 5P. Až na bubeníka se všichni jmenovaní se věnují ještě doprovodným vokálům. Celému ansámblu pochopitelně vévodí tenor Luboše Pospíšila ozdobený jeho charakteristickým vibratem.

Luboš Pospíšil a 5P

Luboš Pospíšil a 5P

Kapela bez průtahů spustila jeden z největších Pospíšilových hitů Soukromá cesta do nikam. V Lucerna Music Baru se okamžitě rozhostila pohoda, kterou podpořila dvojice písní Mám sto chutí a Tak navštiv bar z alba Soukromá elegie (2014). Zpěvákovu spolupráci s Radimem Hladíkem připomenula nesmrtelná Kampa.

Nedávno vyšla deska Poesis Beat, kterou Luboš nenahrál se svými 5P, ale se studiovou partou. Právě stejnojmenná písnička byla první novinkou, která v solidně zaplněném klubu zazněla. Poté byli na pódium přizváni exkluzivní hosté, které čekal asi málokdo: přišli Michal Prokop a Michal Ambrož. V podání takto rozšířené sestavy zaznělo nejprve Špejchar blues. Poté dostal každý z hostů možnost zahrát jednu píseň ze svého repertoáru. Michal Ambrož vybral vypalovačku Pal vocuď hajzle, v níž mu zdatně sekundovali oba zbývající sólisté. Bylo nezvyklé slyšet romanticky založeného Luboše Pospíšila, jak z plných plic zpívá její refrén. Chvilku to vypadalo, že se Michal Prokop vytasí s Kolejí Yesterday, ale záhy se ukázalo, že zvolil neméně skvostnou Blues o spolykaných slovech. První polovinu zakončila píseň Poslední Tango.

Zleva: Michal Prokop, Luboš Pospíšil, Michal Ambrož, Mirek Linhart, v pozadí Jakub Červinka

Zleva: Michal Prokop, Luboš Pospíšil, Michal Ambrož, Mirek Linhart, v pozadí Jakub Červinka

V další části dostal prostor nejprve Mirek Linhart, který zazpíval svoji skladbu Telefon má dlouhej tón s textem Ivana Hlase. Později se k mikrofonu dostal také Ondřej Fencl a skupina zahrála písničku Divoký ticho Žižkova od jeho kapely Hromosvod.

Nemálo hitovek zaznělo od samotného Luboše Pospíšila. Nechyběly mezi nimi: Pán hospod, Tak vznikla zem, Skoumalova Kráska v nesnázích. Celý koncert v Lucerna Music Baru panoval výborný zvuk, v němž vynikla další novinka Rád s tebou snídám i starší balada Tenhle vítr jsem měl rád. Večer se chýlil ke svému závěru, a tak kapela spustila pořádně našláplou jízdu Dvě tváře: Jekyll a Hyde. Potom už následovala děkovačka.

Mirek Linhart

Mirek Linhart

Mohutný aplaus po krátké chvilce přivolal muzikanty zpět a ti přidali Marylin Goodbye, kterou pro Luboše Pospíšila složil Ota Petřina. Písnička vyšla v roce 1986 na albu … a nestřílejte na milence. Z o rok mladšího elpíčka Jsem v tom pochází druhá přídavková písnička Pojďte s námi do bludiště. Když kapela po druhé opustila pódium zaslechl jsem, jak v publiku někdo říká: „Nechce se mi věřit, že by nezahráli Grotesku.“ Po několika okamžicích byl onen prorocký hlas vyslyšen a 5P opět stanuli na scéně, aby zahráli píseň Groteska, která udělala definitivní tečku za skvělým večerem.

Někdo by sice mohl říct, že nezazněla Letní nocí, jinému by scházela Píši vám, Karino. Nikdo však nemůže říct, že Luboš Pospíšil pro narozeninový koncert nesestavil reprezentativní výběr hitů celé své bohaté kariéry.

Ondřej Fencl

Ondřej Fencl

Celá fotogalerie: