Malá parta Krausberry v Malostranské besedě

1. 10. 2021 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno: 12. 10. 2021

Martin Kraus

Martin Kraus

Skupina KRAUSBERRY bývá v Malostranské besedě poměrně častým hostem. První říjnový večer v ní kapela vystoupila v takzvané malé partě. Podle slov svého frontmana tady trio zahrálo vůbec poprvé.

Skalní fanoušci nejspíš vědí, kdo malou partu tvoří, pro ostatní uvedu, že vedle zpěváka, kytaristy a hráče na foukací harmoniku Martina Krause jsou členy ještě Mário Císař (kytara, zpěv) a Jiří „Ježek“ Kredba (kontrabas, zpěv).

Jako první se vyprodaným klubem rozezněla výborná písnička Ohníčky s vtipným textem a melodií evokující houkání hasičského auta. I když chápu, že malá parta musí mít jiný repertoár než velká, trošku mě mrzí, že právě Ohníčky Krausberry nehrají i elektricky. Slunečný hrob a Poslední nádražák jsou příklady hitů, které si mohu fanoušci poslechnout v obou verzích.

Mário Císař

Mário Císař

Velkou předností je Martinova komunikativnost, mezi písničkami jako Náš dům a Máme rádi Pražáky sršel humorem, tím u publika nejednou vyvolal salvy smíchu. Sám to okomentoval slovy, že ráno snídal vtipnou kaši. Další průběh večera ukázal, že musel mít alespoň dvojitou, ne-li trojitou porci.

Své umění na foukací harmoniku předvedl Kraus ve staré bluesovce Ve stínu lípy. V malé partě všichni muzikanti zpívají. Jak jim to spolu báječně ladí, dokázala například pecka Před chvílí byla tma, kterou napsal písničkářský bard Ivan Hlas. Po ní následovala přestávka.

Jiří „Ježek“ Kredba

Jiří „Ježek“ Kredba

Dobrá Nálada byla charakteristická i pro druhou polovinu koncertu. Martin zaměřil svou pozornost do hlediště. Ihned navázal kontakt s jedním z diváků. Ukázalo se, že jeho odhad, že dotyčný je též muzikant, byl správný. Doktor Petr z Příbrami byl odhalen coby aktivní zpěvák a kytarista. Po chvilce přemlouvání se amatérský hudebník objevil na pódiu a takhle rozšířená sestava zahrála vypalovačku Žlutý pes, která se objevila v roce 1988 na eponymním elpíčku stejnojmenné kapely. Mnoho lidí včetně mě považovalo tento výstup za předem domluvený. Své přesvědčení jsem opustil, až když se hlasy vokalistů začaly mírně rozcházet. I přes malý zádrhel vyzněl „žlutopsí“ song parádně a všichni se v sále tímhle zpestřením velmi pobavili.

Martin dál vesele konverzoval a snažil se přivézt na pódium ještě jiného aktéra, avšak už se to nepodařilo. Ne každý měl tolik odvahy jako doktor Petr. A tak zazněla mimo jiné písnička Horoskop. Protože čas pokročil, zbyl prostor pouze pro hitovku Kořenová zelenina.

Doktor Petr z Příbrami

Doktor Petr z Příbrami

Nadšení fanoušci si po chvíli ještě vytleskali přídavkové písničky Vlakem na Kolín a Šiskza a Gadžo.

Celá fotogalerie: