Hudební akce na pomezí Středočeského a Pardubického kraje

11. 9. 2021 – Hospoda U Kosů, Žleby a Hospoda U Holubů, Vyžice
Text: Luboš Hnát a Pavel Handlíř
Foto: Andrea Schelingerová a Pavel Handlíř
Publikováno: 21. 9. 2021

Jiří Schelnger Memory Band

Jiří Schelnger Memory Band

Dvě zajímavé rockové akce se uskutečnily v sobotu 11. září na pomezí Středočeského a Pardubického kraje. V městečku Žleby hostila tamní hospoda U Kosů koncert VZPOMÍNKA NA JIŘÍHO SCHELINGERA věnovaný k jeho nedožitým sedmdesátým narozeninám. V patnáct kilometrů vzdálené vesničce Vyžice na Chrudimsku se pod širým nebem konal malý festiválek pyšnící se názvem VYŽICKÉ BLUES PRO… Zúčastnil jsem se obou, avšak o Vyžicích je povolanější referovat jeho pořadatel Pavel Handlíř.

Místo pro vzpomínku na nezapomenutelného Jirku Schelingera nebylo vybráno náhodně, neboť je známo, že zpěvák se narodil v Bousově, který leží jen pár kilometrů od Žlebů. Na koncertě zahrála skupina Jiří Schelinger Memory Band, za jejímž mikrofonem stál Luboš Rosenkranz, který má stejně jako jeho vzor hlas jako zvon. Večerem provázela Jirkova dcera Andrea. Celý ansámbl přijel podpořit bubenický matador Josef Havlíček, který v Schelingerově koncertní kapele několik let působil, nedávno se však rozhodl pro ukončení své bohaté kariéry.

V sále hospody U Kosů se sešla asi stovka příznivců slavného pěvce, kteří se s chutí zaposlouchali do takových hitů, jako Pojď jen pojď, Léto s tebou či Miminko. Začátek koncertu bohužel ovlivnil horší zvuk, který se naštěstí postupem času vylepšil, a všichni si mohli spokojeně užívat nesmrtelné muziky. Že tomu tak opravdu bylo, dokazoval fakt, že se vesele tancovalo a hlasitě tleskalo.

Jiří Schelnger Memory Band

Jiří Schelnger Memory Band

V průběhu první poloviny koncertu byl pokřtěn velký Jirkův kalendář, na kterém sotva zaschla tiskařská čerň. A ve Žlebech se z něho mohli těšit první majitelé. Vyzdvihnout určitě musím výkon zpěváka Luboše Rosenkranze, který Schelingerovy písničky interpretuje velmi věrně: potvrdil to například v hitovce Hudba radost dává.

Koncert byl předělen přestávkou. Když ji Luboš vyhlásil, spěchal jsem do auta, abych stihl alespoň poslední kapelu Vyžického blues – Led Zeppelin Revival. Neviděl jsem tedy vystoupení Pepy Havlíčka, které se nejspíš velmi povedlo, protože bubeník o několik dní později ohlásil obnovení své muzikantské činnosti.

Nyní už má tedy slovo Pavel Handlíř a jeho report z akce VYŽICKÉ BLUES PRO…

Zahájení patřilo dětským kapelám, obě vede jako kapelník Martin Vít. V sobotu však nemohl být přítomen, zabránila mu v tom účast na jiném hudebním festivalu s kapelou Hitfakers. Každopádně zajistil za sebe náhradu a Honza Růžička se Zdeňkem Pohorským poskytli dětem stoprocentní podporu a technické zázemí.

The Wednesdays je parta dětí ze základní umělecké školy v Heřmanově Městci. Název kapely má jednoduchou pointu, zkouška souboru je totiž každý týden vždy ve středu. Sestavu tvoří: Johanka Handlířová (klávesy), Adam Kuneš (klavír), Matěj Šantrůček (baskytara), Honza Růžička ml. (kytara, saxofon), Šimon Kapička (bicí, perkuse), Antonín Handlíř – (bicí, perkuse).

The Wednesdays

The Wednesdays

V repertoáru mají mimo jiné písničky Baby You Can Drive My Car, Eye Of The Tiger, Cantaloop (tu s nimi odzpívala Kačka Holubová), Peter Gunn, které zahráli skvěle. Přes lockdownové komplikace se scházením se ke zkouškám zrají jak víno. Paráda!

Artemisses, před zahájením loňského ročníku byli ve zkušebně jako Dívčí klub, vystupovaly na loňském koncertě jako The Blacks (& White). Stále je to ale stejná sestava holek z Vyžic: Kateřina Holubová (kytary, zpěv), Lucie Holubová (bicí), Karolína Vašáková (dvanáctistrunná kytara), Michaela Vašáková (baskytara). A tentokrát, vzhledem k absenci Martina Víta, zaskočila za klávesami Johanka Handlířová.

Na písničkách The House Of The Rising Sun, Manic Monday nebo Riptide bylo vidět, že je hraní opravdu chytlo. Paráda! Závěrečná písnička téhle části koncertu, kterou si střihly akusticky všechny děti společně, byla slavná Lennonova Give Peace A Chance. Holky tak připomenuly dvacáté výročí od útoku na World Trade Centru, v New Yorku. Kdo jiný by už měl sakra nahlas říci, že je potřeba dát (opravdovou) šanci míru, než naše děti? Vystoupení obou kapel byla zaslouženě odměněna bouřlivým aplausem.

Artemisses

Artemisses

Musím se přiznat, že člověka hřeje u srdce, když v kapelách na pódiu vidí svoje potomky. Jistě to tak mají i rodiče ostatních dětí. A vlastně si myslím, že to, že jsme už v loni angažovali do našeho projektu Vyžické blues… dětské kapely, je jeho největší přidanou hodnotou.

Matěj Ptaszek, Jan Stehlík a Dan Hubáček. Speciální sestava Screaming Blues Trio jen pro náš sobotní koncert! Těsně před zahájením jejich setu jsem byl svědkem toho, jak Honza vysvětloval Danovi, jak to bude na začátku koncertu, v první písničce Sweet Home Chigago. A bylo to tam, a parádně!

Nemohlo chybět fascinující Matějovo sólo, kdy se ke slovu dostaly i dvě harmoniky najednou. Člověku se nedostával dech již jen při poslechu. Strašně mě bavilo, jak do toho skvěle zapadnul Dan se svými bicími a taky se svým sólem.

Screaming Blues Trio

Screaming Blues Trio

Mezi písničkami nemohla chybět moje milovaná Baby Don´t Go. Zazněla spousta dalších, ať už autorských, nebo skvělých předělávek. Nakonec přišla závěrečná pecka Dobré ráno blues a přes hodinu a půl dlouhé vystoupení skončilo. A bylo oceněno opravdu velkým aplausem. Byl to opět bluesový nářez!

Matěj s Honzou si potom složili věci a za poměrně silného deště, který se milosrdně napasoval do pauzy, vyrazili na svoji další, půlnoční štaci za Jihlavu. Dan zůstal, dal si cigáro a pivo a mohl se těšit na další set.

Čtvrtou a poslední kapelou sobotního večera byla parta Led Zeppelin Revival (LZR). Ivan Malota (zpěv), Jindřich Musil (kytara), Dušan Kovář (baskytara) a opět Dan Hubáček (bicí). Kapela hrála ve speciální sestavě: její kmenový bubeník Tomáš Kejř neměl na sobotu volno, a tak Dan Hubáček patřil k nejvíc vytíženým muzikantům celého večera.

Led Zeppelin Revival

Led Zeppelin Revival

Před začátkem jejich vystoupení přestalo pršet, objevily se hvězdy na obloze a přišel Immigrant Song na úvod. A potom jedna skvělá pecka za druhou. Black Dog, Rock´n´Roll, Communication Breakdown, The Ocean a další. Šlapalo to perfektně až k Stairway To Heaven na závěr. Nadšené publikum se dočkalo ještě několika přídavků: první přišla na řadu skvělá Thank You, po ní zazněl Hendrixův Red House. A úplný konec obstarala Over The Hills And Far Away. Bylo to prostě parádní!

Pod všemi vystoupeními je skvělým zvukem podepsán Libor Chadraba. Spolu se svojí manželkou Jitkou tvoří velmi profesionální tým. Libor měl plán, že Vyžické blues bude jednou z jeho posledních akcí, do konce roku vše prodá a půjde definitivně do důchodu. Když jsem ale viděl jeho nadšení na konci koncertu, máme všichni jistou naději, že si to ještě rozmyslí. Byla by to veliká škoda!

Led Zeppelin Revival

Led Zeppelin Revival

Co dodat na závěr? Snad jedině to, že obě akce se velmi vydařily. A přejme si, aby se podobné koncerty konaly častěji.