Hromosvod pokřtil v Malostranské besedě album Na kraji nebe

20. 10. 2021 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno: 1. 11. 2021

Hromosvod - Ondřej Fencl

Hromosvod – Ondřej Fencl

Před dvaceti sedmi lety byla založena pražská folkrocková formace HROMOSVOD, kterou od samého začátku táhne zpěvák, kytarista, hráč na klávesy a foukací harmoniku ONDŘEJ FENCL. Tahle parta pokřtila v Malostranské besedě album Na kraji nebe, které vyšlo již vloni, ale kvůli pandemické situaci musel být křest několikrát odložen.

Možná si někdo položí otázku, proč se v úvodu zmiňuji o délce existence skupiny. Vysvětlení je jednoduché: Hromosvod vznikl jako školní kapela a vydržel do dnešních dnů, což je obdivuhodné. Takových případů mnoho není, z naší scény mě napadají jen Tatabojs, ze světové nikdo.

Není divu, že se po Fenclově boku vystřídalo mnoho muzikantů. Aktuální sestavu Hromosvodu vedle kapelníka tvoří: Hana „Kašpárek“ Vyšinská (housle, zpěv), Vojtěch Jindra (kytara, zpěv), Jaryn Janek (basová kytara, zpěv) a Tomáš Marek (bicí), coby kmotr alba byl vybrán Michal Němec ze skupiny Jablkoň.

Hromosvod a Michal Němec - zleva: Hana „Kašpárek“ Vyšinská, Ondřej Fencl a Michal Němec

Hromosvod a Michal Němec – zleva: Hana „Kašpárek“ Vyšinská, Ondřej Fencl a Michal Němec

Krátce po půl deváté se na pódiu objevil Ondřej Fencl, aby na klávesy zahrál první melancholické tóny skladby Přišel čas, během níž se k němu přidala celá kapela, takže se z ní vyklubal docela příjemný bigbít, byť s lehce zadumaným textem. Na veselejší notu všechny přítomné naladila Ramsová, kterou dosud nenajdete na žádné desce Hromosvodu. Naopak Nedělní večery vyšly na předchozím cédéčku Divoký ticho Žižkova (2015).

Úplná novinka, která měla v Malostranské besedě premiéru, se jmenovala Bylo nám líp. Ondra často střídal klávesy s akustickou kytarou a sem tam si na krk nasadil stojánek s foukací harmonikou, nezastupitelnou roli ve zvuku skupiny mají také housle Hanky Vyšinské. Díky všem těmto rozmanitým nástrojům kapela zněla velmi pestře. Opravdovou lahůdkou pro posluchačovo ucho byly dvojzpěvy Fencla a Výšinské, protože oba mají diametrálně rozdílné hlasy, dokážou se výborně doplňovat a jejich souznění je perfektní. A to jsem ještě netušil, jak moc mě bude bavit poslouchat Hanku s Michalem Němcem, jehož hlas je posazen ještě níže než ten Ondrův, a proto kontrast s výškami, kterými disponuje houslistka, vynikl ještě více.

Než došlo ke slavnostním křtu, zazněla trojice písní ze zatím poslední nahrávky Hromosvodu: Jaro v plenkách, Tady a teď a titulní Na kraji nebe. Poté už přišel čas pro Michala Němce, který desce popřál vše nejlepší a za doprovodu kapely zahrál a zazpíval trojici skladeb z repertoáru Jablkoně: Buď zase chvíli mladá, Odpouštím Ti Rút a Paní Svobodová. Koncert i tentokrát předělila přestávka.

Příjemný večer pokračoval asi po dvaceti minutách písní Tanečnice z třetího alba, které se jmenuje Zimní čas a vyšlo v roce 2010. Písnička s tajemným názvem Obláje vzdáleně připomínala kapelu Čechomor. Z Hromosvodu se stalo trio, které zahrálo pomalou Vrať se mi.

Na začátku sice panovaly obavy z nízké návštěvnosti, ale ty se naštěstí nepotvrdily, a tak si všichni v slušně zaplněném klubu mohli poslechnout další dvě novinky: Báro a Sen nenasytných. Z aktuální desky zbývalo ještě zahrát příjemnou Andělé a „lidovku“ Urpín, po které se skupina s Malostranskou besedou rozloučila.

Bez přídavku to jde málokdy a tenhle večer si rozhodně zasloužil, aby se skupina na pódium ještě vrátila. Což se po malé chvilce stalo a spokojenému publiku zahrála hitovku Magnety a Jedeme vlakem, které obě pocházejí z desky Divoký ticho Žižkova.

Hromosvod- zleva: Hana „Kašpárek“ Vyšinská, Ondřej Fencl , Tomáš Marek a Vojtěch Jindra

Hromosvod – zleva: Hana „Kašpárek“ Vyšinská, Ondřej Fencl , Tomáš Marek a Vojtěch Jindra

Skončil tedy povedený folkrockový večer, který dal alespoň zapomenout na starosti všedních dnů, a to se v dnešní rozbouřené době cení.

Celá fotogalerie: