Bílá nemoc, kde jinde než v Malostranské besedě

10. 9. 2021 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Eva Váňová Fišerová
Publikováno: 20. 9. 2021

Bílá nemoc - zleva: Zdeněk Hříbal a Jiří Tvrdík

Bílá nemoc – zleva: Zdeněk Hříbal a Jiří Tvrdík

Netradičně v pátek vystoupila v Malostranské besedě folkrocková BÍLÁ NEMOC, kterou jsem neviděl více než rok a přibližně stejnou dobu jsem nebyl ani v tomto vyhlášeném klubu. Kapela si tentokrát na svůj koncert pozvala zajímavého hosta, kterým byl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

Sestava party okolo zpěváka Zdeňka Hříbala je už mnoho let neměnná a na Rockovém světě jsem ji už několikrát představoval, přesto pro připomenutí: Jiří Tvrdík a Milan Martínek (kytary), Vladimír „Boryš“ Secký (saxofon), Ivan Němec (basová kytara) a Petr Krejčí (bicí).

Jistých změn však doznal playlist, některé písničky z něho vypadly, jiné se „přestěhovaly“. V první polovině sázela kapela na svoji tvorbu. Zazněly koncertní stálice Vlci, Jako Kerouac nebo Podivnej svět a nechyběla ani obligátní Beseda.

Zdeněk Hříbal vtipně uváděl jednotlivé skladby a bavil tím nepříliš početné, ale o to hlučnější obecenstvo. Jak to bývá u Bílé nemoci obvyklé, bylo i tentokrát hlediště v Malostranské besedě upraveno k sezení s velkým prostorem pro tancechtivé fanoušky. Do toho se však pohříchu nikomu příliš nechtělo. Ze židlí návštěvníky bohužel nezvedl ani Noční divadelní kus, ale zdálo se, že to kapele vůbec nevadilo: dál pokračovala ve výborném výkonu. Během nucené pauzy byl v Malostranské besedě instalován nový zvukový aparát, což se projevilo na výsledném soundu, který byl hutnější a prokreslenější.

Bílá nemoc - zleva: Jan Lacina a Zdeněk Hříbal

Bílá nemoc – zleva: Jan Lacina a Zdeněk Hříbal

Koncert předělila krátká přestávka, ve druhé polovině se na pódiu objevil již zmiňovaný Jan Lacina. Že si komunální politik občas s Bílou nemocí hostuje, už nějakou dobu vím, ale že má za sebou dráhu aktivního muzikanta, během které si zahrál třeba i s Chinaski byla pro mě novinka. Každopádně tentokrát si s kapelou zazpíval trojici „kalandrovek“ Dětské šaty, Moje místo a Slunce a déšť. Poté scénu opustil a Bílá nemoc zahrála třeba Jameson, Červenec nebo bigbítovou Chci ženskou jako jsi ty. Všechny zněly perfektně, užívat si je mohli i první tanečníci.

Čas však neskutečně ubíhal a koncert směřoval ke svému závěru. Na pódium se vrátil Jan Lacina a Bílá nemoc s ním spustila hitovku Dermacol, kterou už delší dobu nehrála. Při závěrečné Mohlo se stát došlo na obligátní představení kapely.

Bílá nemoc: Vladimír „Boryš“ Secký

Bílá nemoc: Vladimír „Boryš“ Secký

Skončil další pohodový večer, který má na mě vždy blahodárné účinky. Příští příležitost vidět Bílou nemoc v Malostranské besedě bude 2. listopadu na koncertě Rockového světa.