Sammy Brue, The Marcus King Band

8. 3. 2020 – Klub MOJO, Hamburk, Německo
Text: Luboš Hnát
Foto: Petra Macháčková
Publikováno: 16. 3. 2020

Marcus King

Marcus King

Americký zpěvák a kytarista MARCUS KING je vycházející bluesovou hvězdou. Se svou kapelou THE MARCUS KING BAND letos vydal desku El Dorado, kterou propaguje na stejnojmenném turné. Protože ani jedna zastávka nebyla naplánována v Česku, byla jediná možnost zajet do sousedního Německa. Rockový svět se vypravil do Hamburku, kde King se svým bandem vystoupil v klubu MOJO.

Než se dostanu k samotnému popisu koncertu, nedá mi, abych se několika větami nezmínil o jeho dějišti. Kdybyste ho totiž jako my hledali ve dne, nic byste nenašli: klub MOJO je skryt pod chodníkem, na kterém je pouze jeho logo. Krátce před vystoupením se zvednou dvě betonové desky, které odhalí schodiště vedoucí do dějiště koncertu. Ale pojďme k samotné muzice.

Role předskokana se v Hamburku zhostil mladý americký písničkář s „akademickou“ vizáží Sammy Breu, který mezi svými vzory uvádí například Boba Dylana, Johnny Cashe, Amose Leeho a další. Ve svém asi půlhodinovém setu zahrál osm autorských písní, které připravuje na svou druhou desku. Nejvýraznější z nich byly úvodní Gravity a závěrečná Crash Test Kid. Zpěvák a kytarista na sebe upoutal zajímavým hlasem, avšak odradil až příliš afektovaným vystupováním. Přesto umělec sklízel solidní potlesk. Nicméně bylo znát, že všichni se těší na hlavní hvězdu večera.

Vstup do klubu MOJO v Hamburku

Vstup do klubu MOJO v Hamburku

Než na pódium přišel Marcus King se svým bandem, muselo si publikum počkat do zhruba do jedenadvacáté hodiny. Pak už se, stejně jako na albu El Dorado, klubem rozezněla skladba Turn It Up. Zhruba do třetí písničky Beautiful Stranger připomínal zvuk velkou kouli, která se naštěstí od následující How Long začala postupně rozpadat.

Macus hned od začátku dokazoval, že je nejen brilantním kytaristou, ale také zpěvákem se zajímavým hlasem. Jeho slabinou byla komunikace s publikem, ale v záplavě skvělé muziky se dal tenhle drobný nedostatek lehce přehlédnout.

Na setlistu se zabydlelo také několik coververzí, mezi nimi například Never In My Life od Mountain, Hot ‘Lanta od The Allman Bothers Band nebo Down By The River od Neila Younga, která zazněla v přídavku a zpěvák si na ni pozval svého předskokana Sammyho Bruea.

The Marcus King Band

The Marcus King Band

Z pomalejších kousků určitě stojí za vypíchnutí Love Song a Sweet Mariona. Obecenstvo potěšila i countryově znějící Too Much Whiskey. Na závěr základní části koncertu si kapela přichystala jazzrockovou No Pain At All.

Přídavek obstaraly tři písně. Kromě již zmíněné Down By The River to byla ještě Rita Is Gone z eponymní desky, která vyšla v roce 2016. A jako úplně poslední zazněla vypalovačka The Well, opět z novinky El Dorado.