Rose Tattoo

6. 3. 2020 – Palác Akropolis, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Petr Hanč (iReport.cz)
Publikováno: 16. 3. 2020

Rose Tattoo

Rose Tattoo

Australští hardrockoví veteráni ROSE TATTOO v rámci celosvětového turné Outlaws Tour přijeli do pražského Paláce Akropolis, aby oslavili čtyřicet let od vydání svého eponymního debutu, který vyšel v roce 1978. Pozorný čtenář může namítnout, že od vydání alba uplynula delší doba než oněch čtyřicet let, leč sama kapela celou šňůru prezentuje jako výroční.

V jejím čele stojí charismatický zpěvák s motorovou pilou v hrdle Angry Anderson. Doplňují ho: Bob Spencer (kytara), Dai Pridchard (slide kytara), basovou kytaru od roku 2017 třímá bývalý člen AC/DC Mark Evans a na bicí hraje Jackie Barnes.

Ve čtvrt na devět vtrhla skupina na pódium a jako otvírák pražského koncertu zvolila Scarred For Life, která zahajuje stejnojmennou desku vydanou v roce 1982. Ze stejné nahrávky pocházela i následující It’s Gonna Work Itself Out.

Přestože Akropole nebyla zcela zaplněná a pár desítek fanoušků by se do ní ještě vešlo, vytvořila se hned od začátku bouřlivá atmosféra, která ještě vygradovala, když kapela spustila svůj velký hit Rock ’n’ Roll Outlaw.

Charakteristickým znamením ve zvuku Rose Tattoo je klouzavá kytara Daie Pridcharda, který onoho „slide“ zvuku dosahuje takzvaným bottleneckem. Frontman Angry Anderson zase čile komunikoval s publikem, především s jeho dámskou částí.

Na setlistu nechyběly takové perly jako Rock ’n’ Roll Is King nebo Sweet Love. Z debutové nahrávky zazněly ještě Butcher And Fast Eddy a Nice Boys, která zakončila základní část koncertu. Přídavek na sebe nenechal dlouho čekat: kapela své fans ještě rozparádila vypalovačkou Astra Wally, pocházející rovněž z prvého alba.

Rose Tattoo, kteří doma v Austrálii i v Evropě zažili největší slávu v prvé půlce 80. let, dokážou i dnes zahrát rockn’roll ostrý jak stovky hřebíků. Skupina má za sebou několik období, kdy vystupovala jen sporadicky, a v její nepočetné diskografii bije do očí šestnáctiletá pauza mezi dvěma řadovými alby. Přesto si udržela dobré renomé u špičkových kapel: třeba v roce 1993 si ji coby předskokana pro australské turné vybrali věhlasní Guns N‘ Roses. Kdo viděl a slyšel Rose Tattoo na v Paláci Akropolis, vůbec se tomu nediví.