PRAK, Livin Free

7. 2. 2020 – Panský dům-Tančírna, Chotěboř
Text: Luboš Hnát
Foto: Dáša Borovská
Publikováno: 14. 2. 2020

Livin Free - zleva: Tomáš Frolík, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Livin Free – zleva: Tomáš Frolík, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Skvělou příležitost měli návštěvníci dvojkoncertu kapel PRAK a LIVIN FREE v Chotěboři. S oběma totiž vystoupil vynikající zpěvák a multiinstrumentalista Jan Holeček, který zaskočil za Pavla Bohatého poté, co se rozhodl ukončit své působení v PRAKu.

Vedle hostujícího zpěváka se na pódiu objevili Stanislav „Klásek“ Kubeš (kytara), Vladimír „Guma“ Kulhánek (basa) a Martin Kopřiva (bicí). Tato trojice je známá z formace T4, která se vloni rozpadla. Kdo by však čekal, že PRAK slepě převezme repertoár T4, nemohl by se více mýlit.

Dokázala to hned první klasika Stormy Monday od T-Bone Walkera. Skupina ji zahrála ve verzi od The Allman Brothers Band, které má Holeček v krvi, proto nebylo divu, že písnička vyzněla perfektně a dočkala se bouřlivého ohlasu.

PRAK - zleva: Stanislav „Klásek“ Kubeš, Martin Kopřiva, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

PRAK – zleva: Stanislav „Klásek“ Kubeš, Martin Kopřiva, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Klásek není jen výborný kytarista, ale také příležitostný zpěvák. Jeho hlas si chotěbořští fanoušci mohli vychutnat v peckách Sobotní rej a Za vodou, které pocházejí z doby, kdy byl členem Mišíkových Etc…

Ostatně z repertoáru Etc… pocházela většina písní, které PRAK hrál. Publikum se dočkalo mnoha oblíbených hitů, jako jsou Letní čas či Jako koni. Obzvláště povedené bylo Gumovo Město z peřin. Ti, kdož znají Holečkovu tvorbu, vědí, že zpívá převážně anglicky. Proto si oprávněně kladli otázku, jak se zpěvák vyrovná s českými písněmi. Za sebe mohu říct, že se mu to povedlo znamenitě a jeho projev k PRAKu náramně pasoval.

PRAK - Stanislav „Klásek“ Kubeš

PRAK – Stanislav „Klásek“ Kubeš

Přibližně čtyřicetiminutový set zakončila nesmrtelná Jsem prý blázen jen, kterou Klásek původně složil pro Jiřího Schelingera.

O přestávce bylo slyšet hlasy, že PRAK mohl hrát déle. Na pódiu se však chystala další výborná parta – Livin Free. Ten kdo už jejich vystoupení někdy viděl, věděl, že je opravdu na co se těšit. Nejprve se před posluchači objevil kytarista Tomáš Frolík, aby koncert stejně jako na desce Voices From Beyond (2019) zahájil krátkým stejnojmenným intrem. Poté se na scéně objevili i ostatní muzikanti: Jan Holeček (zpěv, hammond), Guma Kulhánek (basa) a Michael Nosek (bicí). A chotěbořskou Tančírnou se rozduněla vypalovačka Dirty Old Town.

Livin Free - zleva: Tomáš Frolík a Vladimír „Guma“ Kulhánek

Livin Free – zleva: Tomáš Frolík a Vladimír „Guma“ Kulhánek

Energie, která se v sále rozhostila, byla podpořená skvělým zvukem a bezchybným výkonem celé kapely. V tu chvíli asi nikdo nepochyboval o tom, že Livin Free jsou mimořádnou kapelou. Všichni si užívali skladby jako Down To The River či Hill Cross Blues. Nadchla i pomalá Emptiness.

O menší překvapení se skupina postarala, když zařadila hitovku End Of The Line od The Allman Brothers Band. Ještě nečekanější chvíle nastala, když byl na pódium pozván Standa Kubeš, aby hostoval v písni Down And Out, kterou nahrál Vladimír Mišík s Etc… na desku Jen se směj pod názvem Dole na Letné. Na závěr nemohla chybět ani ikonická osmiminutová Mirrors s dokonalým basovým intrem Gumy Kulhánka.

Livin Free - zleva: hostující Stanislav „Klásek“ Kubeš, Tomáš Frolík, Michael Nosek, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Livin Free – zleva: hostující Stanislav „Klásek“ Kubeš, Tomáš Frolík, Michael Nosek, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Bez přehánění mohu říct, že si Livin Free podmanili Chotěboř a získali nemálo nových fanoušků, ale pro předchozí PRAK platí to samé.

Jan Holeček zpěvák kapel Livin Free a PRAK

Jan Holeček zpěvák kapel Livin Free a PRAK

Celá fotogalerie: