Jaroslav „Olin“ Nejezchleba – „60“

10. 1. 2020 Palác Akropolis, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Dáša Borovská
Video: Youtube.com
Publikováno: 16. 1. 2020

Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Nejlepší český rockový violoncellista JAROSLAV „OLIN“ NEJEZCHLEBA oslavil 10. ledna své šedesáté narozeniny, profilový článek si můžete přečíst zde. V ten samý den se v žižkovském Paláci Akropolis uskutečnil velký koncert, který shrnul dosavadní muzikantovu hudební kariéru.

Celý večer zahájili Norbi Kovács, Stanislav Barek (kytary) a samozřejmě samotný oslavenec na violoncello. Trio dalo vzpomenout na Olinovy muzikantské začátky, které prožíval na rodné Moravě. V jejich podání zazněly dvě lidovky z moravského Slovácka: jednou byla V Kuželově halenkáré.

Zleva: Norbi Kovács, Stanislav Barek a Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Zleva: Norbi Kovács, Stanislav Barek a Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Na oslavě nemohl chybět folkrockový Marsyas, který byl první pražskou kapelou, v níž se Olin objevil. Ústřední trojici Zuzana Michnová (zpěv), Pavel Skála (kytara) a Olin (basa) na pódiu ještě doplnili: Norbi Kovács, Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí) a hostující Jan Hrubý (housle). Tahle sestava zahrála tři písničky, mezi kterými nechyběly takové hity jako Masyas a Apolón či S Luisem. Myslím, že nejen já jsem byl zvědav na výkon Zuzany Michnové: za sebe mohu říct, že jsem byl spokojen. Pokud se v jejím hlase objevila nějaká chybka, tak nebyla nijak významná. Marsyas se zaslouženě dočkal velkého ohlasu.

Marsyas - Zleva: Norbi Kovács, Jan Hrubý, Zuzana Michnová a Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Marsyas – Zleva: Norbi Kovács, Jan Hrubý, Zuzana Michnová a Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Dalším gratulantem měl být Vladimír Mišík, ten se však z důvodu nemoci omluvil, a tak se Olin musel chtě nechtě ujmout role zpěváka. Udělal to se slovy: „My vám toho Mišíka uděláme i bez Mišíka.“ Výsledek byl znamenitý a kapela Etc… s oslavencem za mikrofonem zahrála pecky Cesta do dětství a Víno, ženy zpěv. Obě potěšily nejen pamětníky, ale i mladší rockery, kteří se v sále nacházeli.

Ještě před přestávkou se na pódiu objevila skupina Jananas, ta do bloku svých písní zařadila i skladbu složenou přímo pro narozeninový koncert, v níž si Olin zahrál krásné sólo na cello. Vystoupení Jananasu určitě udělalo radost nejen Olinovi, ale i mnoha lidem v sále. Mě, ale nijak nestrhlo.

Ve druhé části večera dostaly prostor kapely, s nimiž Nejezchleba vystupuje v současnosti. Mohli jsme si tak užít Ivan Hlas Trio, v jehož podání zazněla Báječná léta pod psa. Vzpomenuto také bylo na nedávno zesnulého Petara Introviče, kterému byla věnována písnička Velkoměstský blues.

Ivan Hlas Trio - Zleva: Norbi Kovács a Ivan Hlas

Ivan Hlas Trio – Zleva: Norbi Kovács a Ivan Hlas

Seskupení, které si říká Malý bobr, zase připomnělo skladatelskou genialitu Petra Skoumala, jehož písně má tahle parta ve svém repertoáru. V Akropoli jsme si mohli poslechnout třeba Trychtýře, Starej pán nebo Odjezd, kterou původně nazpíval Michal Prokop.

Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Na oslavě nemohla chybět ani kapela Blues Session, která potěšila publikum několika dnes již klasickými songy, jako jsou třeba, Věci kolem, Dětský šaty nebo Horský lázně. Závěr patřil skupině  Kybabu, která do svého krátkého vystoupení zařadila písničky z Olinových sólovek. Byla mezi nimi třeba U doktora z alba Noční lov (2010).

Úplné finále obstaral velký chór složený ze všech vystupujících, kteří Olinovi k jeho životnímu jubileu sborově pogratulovali, jak jinak než vtipnou moravskou lidovkou. K blahopřání se připojuje i Rockový svět.

Celá fotogalerie: