Ivan Hlas Trio

10. 6. 2020 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková (ilustrační foto)
Publikováno: 16. 6. 2020

Ivan Hlas

Ivan Hlas

Po koronavirové krizi své brány pozvolna otevírá i chrám českého bigbítu, Malostranská beseda. Desátý červnový den tady dvakrát zahrálo IVAN HLAS TRIO. Fanoušci si jako vždy mohli vychutnat báječnou muziku, užít si dobrou náladu a dočkali se i dvou novinek.

První koncert začínal už v 19 hodin, a přestože musela být dodržena přísná hygienická opatření, na výborné náladě to nikomu neubralo. Už více než patnáct let vystupuje Hlasovo trio ve stejném složení. Kromě samotného Ivana Hlase ho tvoří ještě Jaroslav „Olin“ Nejezchleba (violoncello, zpěv) a Norbi Kovács (kytara, zpěv).

Koncert, tak jako už mnohokrát, otevřela dylanovka Slunečnice, pro kterou nádherný text složil Jaroslav Hutka. V podání akustického tria tahle písnička zní vždy moc krásně, a nic na tom nezměnil ani fakt, že tentokrát v jedné sloce Ivanovi vypadl text.

Norbi Kovács

Norbi Kovács

Kvůli nezbytným omezením nebyl sál zaplněn jako při jiných vystoupeních tria, to byl asi i důvod, proč se atmosféra rozjížděla poněkud pozvolněji. Ale všichni muzikanti jsou i výborní baviči, takže publikum začalo záhy reagovat na jejich vtípky a při skladbě Velkoměstský blues už Malostranská beseda bouřila jako za starých časů.

Stalo se dobrým zvykem, že Hlas dává velký prostor svým spoluhráčům. Nejprve samotný Norbi předvedl svou instrumentální virtuozitu. A poté společně s Olinem zahráli dvojici písní z Nejezchlebových sólovek. Nejprve to byla pomalá Teide, pak přišla na řadu starší U Doktora z desky Noční lov (2010). Slyšel jsem tuhle písničku už mnohokrát, ale teprve nyní mi došlo, jak blízko má k moravskému folklóru. Olin svůj původ prostě nezapře.

Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Kompletní trio zahrálo zbrusu novou skladbu, kterou Hlas napsal v době koronakrize. Písnička výborně zapadla do repertoáru, a doufejme, že se v něm zabydlí natrvalo. Po hitovce Malagelo obvykle následuje přestávka. Jenže tentokrát se pokračovalo dál. Zazněly takové perly jako Pro Elišku a Pod čepicí. Druhé Norbiho okénko vyplnila dvojice předělávek od maďarských kapel Omega a Locomotiv GT. Olin zase zazpíval Skoumalovu Kdybych byl boháčem.

Ivan Hlas si pro posluchače připravil ještě jednu novou píseň, v níž vzpomíná na svoje hudební začátky. Před přídavkem ještě zazněla notoricky známá Jednou mi fotr povídá z filmu Šakalí léta. Po mohutném aplausu pánové zahráli ještě bonusovou Vyprávěj mi… z alba Vítr ve vlasech (2014).