Dobré ráno blues band

21. 2. 2020 – Krčma U Žraloka, Chocerady-Vlkovec
Text: Luboš Hnát
Foto: Magdaléna Šmídová (ilustrační foto)
Publikováno: 28. 2. 2020

Dobré ráno blues band - Vladislav Sosna a Vít Kopecký

Dobré ráno blues band – Vladislav Sosna a Vít Kopecký

Ve středočeské vesnici Chocerady nedaleko Prahy stojí malá krčma U Žraloka, kde se občas konají zajímavé koncerty. Tentokrát tam vystoupilo česko-americké trio DOBRÉ RÁNO BLUES BAND.

Kapela existuje od roku 2012, za tu dobu vydala tři ceněná alba a v současné době hraje v sestavě: Brynn Stephens (zpěv, foukací harmonika), Vít Kopecký (rezofonická kytara) a Vladislav Sosna (valcha, perkuse). Její koncerty předchází výtečná pověst, o čemž jsem se měl zakrátko přesvědčit nejen já, ale i všichni ti, kteří zaplnili maličký sál místní krčmy a vytvořili skupině skvělou atmosféru. Ta jim na oplátku servírovala akustické podoby takových perel jako Good Morning Blues, Crossroad Blues, Baby Please Don’t Go a mnohých dalších.

Už kdosi přede mnou napsal, že i když Dobré ráno blues bandu má pouze tři členy, zní, jako kdyby mělo alespoň o dva více. S tím mohu jedině souhlasit. Nemalou zásluhu na tom určitě má Sosnova valcha doplněná o malý činel a jiné perkuse, celá souprava vlastně tvoří improvizovanou bicí sestavu. Vít Kopecký kromě hry na rezofonickou kytaru, která kapele dodává bluesový feeling, navíc udává rytmus šlapáním na pedál zastupující velký buben. Vše podtrhuje Stephensův drsnější hlas, který navozuje autenticitu třicátých let.

Dobré ráno blues band - zleva: Bryn Stephens Vladislav Sosna a Vít Kopecký

Dobré ráno blues band – zleva: Bryn Stephens Vladislav Sosna a Vít Kopecký

Nejednoho fanouška možná napadne, že takhle nějak znělo blues v deltě Mississippi, když hráli mistři jako Robert Johnson, Muddy Waters, Elmore Jones či Howlin‘ Wolf. Dobré ráno blues band má ve svém repertoáru i několik vlastních písní. Jednou z nich je instrumentálka Me And Mr. Clapton, v níž jsou slyšet motivy z hitů jako Layla či Sunshine Of Your Love, kterými se Eric Clapton proslavil.

O show se staral především Vláďa Sosna, který občas přeběhl sál, jindy vylezl na židli. Diváci jeho kousky oceňovali mohutným potleskem. U Žraloka se tak vytvořila báječná nálada, kdy publikum téměř splývalo s kapelou.

Jediné, co mírně kalilo pocit z bezvadného zážitku, byl horší zvuk, který obzvláště v zadních řadách málo slyšet, ale byl to jen malý kaz na celém večeru.

Dobré ráno blues band - Vít Kopecký

Dobré ráno blues band – Vít Kopecký

Krátká přestávka rozdělila koncert na dvě poloviny. I ve druhé zaznělo nemálo bluesových standardů, mezi nimi například Spoonful, Good Morning Little Schoolgirl nebo I’am Your Hoochie Coochie Man. To už se část fanoušků osmělila a využila nevelkého prostoru mezi kapelou a publikem k tanci, čímž ještě umocnili skvělou atmosféru, která U Žraloka panovala.

Na své si tedy v Choceradech přišli všichni příznivci akustického blues, které jim kapela Dobré ráno blues band dopřála opravdu v hojném množství.