Znouzecnost, Visací zámek

20. 11. 2019 – Lucerna – velký sál, Praha
Text: Jan Honsek
Foto: Facebook Visacího zámku (Dan Kubát)
Publikováno: 25. 11. 2019

Visací zámek

Visací zámek

Pro oslavu třiceti sedmi let své existence VISACÍ ZÁMEK v Praze opět zvolil Lucernu a její velký sál. Jako předkapelu si pozval skupinu ZNOUZECNOST, která dobře naladila punkové příznivce.

Visáči začali hrát o půl desáté a začali stylově – songem Visací zámek. Hned první písnička ukázala, že za těch sedmatřicet let vypilovali souhru takřka k dokonalosti a naživo jim to hraje až nepunkově dobře. Zvuk od začátku byl na velmi dobré úrovni, naladěn poměrně ostře, ale zato čitelně – slyšitelně

Kapela zahrála všechny největší hity, od těch na nejstarších albech po nejnovější, ještě nevydané pecky. iPo celou dobu koncertu se tak návštěvníci, kteří zaplnili Lucernu, bavili klasickými skladbami jako Domovnice, Stánek, Strategický ústup, Vlasta, Kanárek, Čekání nebo Absolutní peklo.

Visací zámek -  Ivan Rut alias kvílivý hroch

Visací zámek – Ivan Rut alias kvílivý hroch

Představení mělo perfektní tempo a úvody k jednotlivým písničkám tvořily celovečerní punkový příběh, během kterého došlo i na méně hrané skladby: Maluje sele, Povolávák, Dášu nebo na svéráznou koledu Stromeček, kterou diváci slyšeli dokonce dvakrát po sobě.

Nechyběly ani novější songy, ze kterých se už také staly klasiky v repertoáru Visacího zámku, tedy: Známka punku, Punkový království, Klíště, Prezident a Padesát. Kromě toho zařadila kapela i novinky Hrubý Jeseník a Pičus. U nových songů bylo znát, že se s nimi zvukař nebo Jan Haubert ještě zcela nesžil a bylo trochu hůře rozumět zpěvu, což je veliká škoda, protože jejich texty jsou jako obvykle velmi nápadité.

Visací zámek -  Jan „Hony“ Haubert

Visací zámek – Jan „Hony“ Haubert

Klasické hity byly však zvukově zcela perfektní. Zpěvák se přiznal, že v poslední době zapomíná na koncertech básně, ale při příležitosti oslavy přeci jenom zarecitoval. Nechyběla ani rozcvička, jako obvykle na píseň Pitomá.

Na závěr koncertu do sálu zadýmal Traktor a před očekávaným přídavkem zazněly ještě Cigára. V něm kapela všechny překvapila mimo jiné coverem Sex pistols God Save The Queen: v jejím podání se tahle pecka jmenuje Chtěl bych být hospodskej. Úplně nakonec se pak z pódia vysypaly Dopravní značky.

Visací zámek -  Michal Pixa

Visací zámek – Michal Pixa

Visací zámek dokazuje, že punk v jejich podání stále dobře baví již několik generací. Celé dvě hodiny koncertu probíhaly ve skvělém tempu bez hluchých míst a muzikanti ukazovali, že i ve svém věku mají energie na rozdávání. Takže nezbývá než dodat, že se budeme těšit na příští rok, kdy pánové budou postupně slavit šedesátku a určitě překvapí s nějakou novou oslavnou ódou. Punku zdar!