Visací zámek

29. 8. 2019 – Strahov – Klub 007, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Facebook Visacího zámku (ilustrační/promo foto)
Publikováno: 1. 9. 2019

Visací zámek

Visací zámek

Vyhlášený klub 007 na pražském Strahově slaví padesát let od svého založení. Proto zde v rámci oslav zahrála řada kapel, které jsou s tímto místem spojeny. Nemohl mezi nimi chybět legendární VISACÍ ZÁMEK, který na „Sedmičce“ vznikl a odehrál zde svůj vůbec první koncert.

Začátek vystoupení byl avizován na brzkou devatenáctou hodinu. Skupina se na scéně objevila až o půl deváté. Po úvodních slovech svého zpěváka Honzy Hauberta „Sedmička budiž požehnána“ spustila Chtěl bych mít kapelu za samých pankáčů. Což je vlastně vtipná předělávka dávné písně Chtěl bych mít kapelu , kterou zpíval Milan Chladil.

Nevelký prostor pod pódiem se takřka okamžitě zaplnil věrnými příznivci, kteří si užívali staré osvědčené fláky, jako jsou Strategický ústup, Dáša a Domovnice. Stejně tak fungovaly i novější Známka punku z desky Punk (2005). Zatím poslední nahrávku Punkový království (2015) zastupovala titulní Punkový království a Klíště.

„Sedmička“ má sice svou neopakovatelnou atmosféru, je to však hodně malý klub. Takže když došlo k ojedinělé cestě jednoho z fanoušků nad hlavami těch druhých, měl onen dobrodruh co dělat, aby se nezranil o strop.

V klubu panovala dobrá nálada, na čemž mají tradičně zásluhu humorné hlášky mezi jednotlivými písněmi. Erupce nadšení nastala, když Haubert uváděl „kompozici, která proslavila strahovský kopec“. Ano, šlo o nesmrtelný Stánek. Možná by stálo za vysvětlení, kde skutečný stánek u Johna Debila stával: kde jinde by to mělo zaznít než právě na Strahově. Z pódia se však začalo ozývat volání „Vlastó“, což byl neklamný důkaz toho, že následující píseň bude právě Vlasta.

Výborný výkon kapely podporoval také kvalitní sound, za kterým stál dvorní zvukař Visáčů Libor Šťovíček alias Hluchavka Smrtihlav. Tak energický koncert by bylo škoda přerušovat přestávkou, řekli si zřejmě muzikanti, a proto do nadšených fanoušků sázeli jeden hit za druhým. Zhudebněný text básně Christiana Morgernsterna Hymna šibeničních bratří vystřídaly Dopravní značky, které předznamenaly Traktor, jehož riff byl před několika lety v jedné tuzemské čtenářské anketě zvolen nejslavnějším kytarovým riffem všech dob. Není proto divu, že se při něm všichni dokonale vyřádili.

Tahle punková banda má v zásobě tolik pecek, že by koncert klidně mohl trvat čtyři hodiny, a nikdo by se nenudil. To ale na Strahově nebylo možné, a tak kapela ze svého repertoáru vylovila ještě několik skladeb, mezi kterými nechyběly například Kanárek nebo veselá koleda Stromeček. Definitivní tečku za našlapaným večerem udělaly legendární Cigára.

Poznámka na závěr: Protože se nepodařilo sehnat fotografie přímo z koncertu, doprovází článek promo snímek. Nejde ani o autentickou podobu klubu 007.