Syteria, The Agony

27. 2. 2019 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno: 2. 3. 2019

The Agony

The Agony

Po více než roce se do pražského klubu Vagon vrátila kapela THE AGONY. V roli speciálního hosta se českým fanouškům představila britská skupina SYTERIA, která u nás vystupovala vůbec poprvé.

Syterii v roce 2015 zformovala kytaristka legendárních Girlschool Jackie Chambers. Vedle ní jsou členy také zpěvačka a občasná kytaristka Julia Calvo, baskytaristka Keira Kenworthy a za bicími  usazený jediný muž Pablo Calvo. Sestava má na svém kontě zatím jediné album Rant-O-Bot z roku 2017, a právě z něj pocházela většina písní, které kapela ve Vagonu zahrála.

Tuhle partu z anglického Yorkshire zdobí dobře ladící čtyřhlasy, které podporují chytlavé refrény a díky tomu zní Syteria místy až popově. Písně skupiny jsou však mixem různých žánrů, například If je téměř metalová jízda a v When I Get Out Of High School zase byl slyšet velký vliv punkrocku.

Syteria

Syteria

Přestože Syteria u nás není příliš známá, publikum se očividně dobře bavilo a jednotlivé písničky odměňovalo velkým potleskem. To si zase užívala samotná kapela a obzvláště Jackie a Julia a s fanoušky vesele komunikovaly a dokonce daly k dobru několik českých slov, což se setkalo s velkým ohlasem. Celým klubem se tedy nesla pohodová atmosféra. Asi hodinové vystoupení ukončila písnička New World Order.

Domácí The Agony se na pódiu objevily asi v deset hodin a svůj set zahájily hitovkou The Whore Song. Pokud někdo chodí na koncerty téhle čistě ženské kapely častěji, pravděpodobně si všiml, že jejich setlist je na každém koncertě trochu jinak sestaven. Tato zdánlivá maličkost však udržuje posluchače v napětí jaké že skladby uslyší tentokrát, což určitě zvyšuje atraktivitu vystoupení.

The Agony - Nikola „Niky“ Kandoussi

The Agony – Nikola „Niky“ Kandoussi

Potěšujícím zjištěním je fakt, že zpěvačka a kytaristka Nikola „Niky“ Kandoussi velmi zlepšila komunikaci s publikem, během písniček ho neustále hecovala, mezi nimi pak bavila nejrůznějšími vtípky, což obecenstvo velice kvitovalo. Během večera si Niky dokonce dovolila „hlasové cvičení“ ála Freddie Mercury. Chtěla tím vybídnout bubenici Martinu „Kajdu“ Balcarovou, aby zahrála sólo na bicí, kterým většinou na koncertech udivuje fanoušky. Kajda se ale rozhodla, že sólo tentokrát vynechá. Její skvělou hru to ale nijak nepoznamenalo a nenechala nikoho na pochybách, že je bubenicí mimořádných kvalit. O bezchybná kytarová sóla v podání Terezy „Terky“ Pšenčíkové jsme však ve Vagonu ochuzeni nebyli.

The Agony

The Agony

Na setlistu se nacházely osvědčené fláky z debutu Dirty And Dangerous (2015) jako Be My Fire, Impossible, nebo Evil Angel, ve které si pohostinsky zahrála první bubenice The Agony, Jarka Červeňáková. O dva roky mladší placku 689 zastupovaly například pecky Shoot, Radio Silence nebo Prague City. A dokonce zazněly i nejžhavější novinky. Nejprve to byla písnička Fráze, která, vzhledem k tomu, že převážná část repertoáru The Agony je v angličtině, mnohé překvapila, tím, že byla zpívaná česky. Po ní přišla na řadu malá hudební hříčka …Baby One More Time, která zejména mladším fanouškům připomněla jejich někdejší idol Britney Spears.

Výborná párty, která pokračovala téměř až do středeční půlnoci se tedy velmi vydařila a obě kapely fanoušky přesvědčily, že rockovou muziku v podání krásných žen, kterých není na pódiu nikdy dost, stojí za to navštěvovat.

Celá fotogalerie: