Precedens

16. 9. 2019 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Mia Feres
Publikováno: 23. 9.2019

Precedens - Zleva: David Pavlik, Iva Marešová a Martin Němec

Precedens – Zleva: David Pavlik, Iva Marešová a Martin Němec

V polovině září si našlapaná Malostranská beseda užila skvělé vystoupení naší nejznámější novoromantické skupiny PRECEDENS, která brázdí tuzemská pódia už od roku 1982.

Vůdčí osobnost, klávesáka a autora většiny skladeb Martina Němce v současné sestavě doplňují Iva Marešová (zpěv), Pavel Nedoma (klávesy), David Pavlík (kytara), Jan Heřman (basa) a Radek Doležal (bicí).

Kolem tři čtvrtě na devět se klubem rozeznělo intro, na které navázala dvojice velkých hitů Dívčí válka a Doba ledová. Obě se dočkaly bouřlivé reakce publika, v němž se nacházeli především pamětníci nejslavnějšího období kapely. Mýlil by se však ten, kdo by si myslel, že se na koncertě jenom nostalgicky vzpomínalo. Zněly i novější písně jako V minulým životě, Černý nebe, La, la, lá a mnohé další. Ve všech vynikal excelentní zpěv Ivy Marešové, kterou svým bezchybným výkonem podporovala celá kapela.

Precedens - Martin Němec a Pavel Nedoma

Precedens – Martin Němec a Pavel Nedoma

Svou koncertní premiéru si odbyla písnička Hoří Notre-Dame. Mohlo by se zdát, že skladba je  inspirována letošním požárem slavné pařížské katedrály, ale jak mi vysvětlil Martin Němec tak tomu rozhodně není, jde pouze o symbol a podobenství. Na novinku navázala výrazně elektronikou ovlivněná Berlínská zeď z období, kdy se namístě zpěváka objevoval Petr Kolář. Tahle hitovka vyšla na albu Drž hudbu (2002).

Věž z písku ze stejnojmenné desky vydané v roce 1988 dala opět vzpomenout na dobu největší slávy Precedensu. První část večera uzavřela Marie Bladová, která, pokud mě paměť nešálí, poprvé zazněla na loňském vystoupení na Střeleckém ostrově. Tehdy stejně jako letos mě její text doslova uhranul.

Precedens - Martin Němec

Precedens – Martin Němec

Do druhé půle kapela nastoupila s baladickou Kristiáne, vstávej, kterou svého času napsal slepý skladatel Raven. Martin Němec prozradil, že Precedens už tři roky připravuje novou desku, dočkat bychom se jí měli příští rok. Chybět na ní nebudou skvělé Větrný mlýny.

Hitovku Návod k lítání skupina upravila do lehce countryové podoby. I v ní se písnička dočkala obrovského ohlasu. Jako poslední pecku si kapela pro své fanoušky přichystala kultovní Soumrak bohů, po níž se Němcova družina odebrala z pódia.

Precedens - Zleva: David Pavlík a Iva Marešová

Precedens – Zleva: David Pavlík a Iva Marešová

Je poměrně neobvyklé, aby se v přídavku opakovaly skladby, které již průběhu koncertu zazněly. Ale když jde o tak silné písně jako Hoří Notre-Dame a Marie Bladová, nelze proti tomu nic namítat. Precedens v Malostranské besedě nadchl své příznivce a potvrdil své výjimečné postavení, které na tuzemské rockové scéně má.

Celá fotogalerie: