Koncert Rockového světa

5. 10.2019 – Klub Vagon,  Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno: 9. 10. 2019

Energit – zleva: Luboš Andršt, Jiří „Zelí“ Zelenka, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Energit – zleva: Luboš Andršt, Jiří „Zelí“ Zelenka, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

ROCKOVÝ SVĚT má za sebou další narozeninový koncert. Byť z něho na poslední chvíli ze zdravotních důvodů vypadla ronovská parta Janovec & Čilimník, zbylé dvě kapely THE BLADDERSTONES a ENERGIT se v klubu Vagon postaraly o mimořádný posluchačský zážitek.

Celý koncert odstartovalo trio ze Slaného The BladderStones, které svůj styl označuje jako power blues. Kluci mají na svém kontě dvě alba a už pilně pracují na třetím. Důkazem byla novinka, Come Clean, která v průběhu večera zazněla. Sólově ji zpíval kytarista Tomáš Frolík, což zatím nebývalo zvykem. Ve většině písní ale byl slyšet hlas Johnnyho Judla.

The BladderStones - Johnny Judl, jr.

The BladderStones – Johnny Judl, jr.

Během svého vystoupení zahráli The BladderStones řadu svých starších skladeb jako Fire It Up, Another Man, Baby Please Don’t Go či naší mateřštinou zpívaná Životní role. V euforii, kterou jsem prožíval, jsem vůbec nesledoval čas. Proto když byla ohlášena poslední instrumentálka Pro Petra, hodně mě to překvapilo – ale hodiny utíkaly neúprosně a nedalo se nic dělat.

Gratulace jsem přijímal nejen od samotných kapel, ale i od přátel a fanoušků, kteří do Vagonu přišli a podpořili tak Rockový svět. Jako voda uběhla i pauza nutná k přestavbě pódia, na kterém se záhy  objevila hlavní hvězda večera – legenda, která existuje již čtyřicet šest let, skupina Energit. Je pro mě velkou ctí, že právě tahle formace přijala moje pozvání.

The BladderStones - Tomáš Frolík

The BladderStones – Tomáš Frolík

Když jsem při přebírání dárků stál na pódiu s takovými osobnostmi naší rockové scény, jako jsou kytarista Luboš Andršt, basák Vladimír „Guma“ Kulhánek, charismatický zpěvák a varhaník Jan Holeček a bubeník Jiří „Zelí“ Zelenka, byl to pocit, který lze těžko popsat.

Současná sestava Energitu má velkou sílu a řečeno sportovní terminologií ohromný tah na branku. Její repertoár je posledních několik let neměnný, tvoří ho jednak vlastní skladby jako Blue Dance nebo Loneliness či Moth. A pak převzaté hity, k nimž patří I Don’t Need No Doctor, Soulshine a „stounovská“ klasika Jumpin‘ Jack Flash. Na posluchače ovšem nejvíce zabírá asi největší hit Energitu Freedom. Potvrdilo se to i tentokrát. V klubu vládla přátelská atmosféra a všichni se dobře bavili skvělou muzikou. Právě tohle je hlavní smysl koncertů Rockového světa.

Energit - Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Energit – Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Energit stále hrál jako o život a obecenstvo spontánně reagovalo na každou jeho pecku. Ještě před koncem zbyl čas na přídavkovou Crossroads a po ní se letošní oslavenecký koncert Rockového světa stal definitivně minulostí.

Báječný večer nezhatila ani o něco menší návštěva. Nedá se říci, že by klub zel prázdnotou, ovšem několik desítek lidí navíc by se k té necelé stovce určitě vešlo. Ve Vagonu panoval po celou dobu výborný zvuk, o který se postaral Slávek Šámal: i on měl nemalou zásluhu na zdárném průběhu oslavy.

Energit - Luboš Andršt

Energit – Luboš Andršt

Tak jako v minulosti šlo i letos o parádní zážitek. Už teď se těším na příští ročník. Kdo na něm zahraje a kde se uskuteční, ponechám zatím zahalené tajemstvím.

Celá fotogalerie: