Jablkoň

15. 8. 2019 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv kapely Jablkoň (ilustrační foto)
Publikováno: 20. 8. 2019

Jablkoň - zleva: Johnny Judl, Martin Carvan, Marie Puttnerová, Michal Němec. Vzadu: Petr Chlouba

Jablkoň – zleva: Johnny Judl, Martin Carvan, Marie Puttnerová, Michal Němec. Vzadu: Petr Chlouba

Kapela JABLKOŇ vznikla v roce v roce 1977. Její počátky jsou spojeny především s Jazzovou sekcí. Publicista Jiří Černý se o jejím stylu vyjádřil jako o spojení George Fridricha Händela (německého skladatele barokní hudby z 18. století) s pračlověkem. Tato charakteristika je natolik zajímavá, že jsem se o ní šel do Malostranské besedy přesvědčit na vlastní uši.

Jediného původního člena v současné sestavě Michala Němce (zpěv, kytara) doplnili Johnny Judl (basa, fagot, kytara, sbor), Martin Carvan (kytary, sbor), Petr Chlouba (bicí, perkuse, sbor) a Marie Puttnerová (zpěv, perkuse). Ta navíc s Němcem ještě působí v duu, které vystupuje pod názvem Půljablkoň.

Kapela se na pódiu objevila krátce po 21. hodině. Od samého počátku mi bylo jasné, že půjde o zcela jiný koncertní zážitek, než na který jsem běžně zvyklý. Hudba Jablkoně je totiž absolutně mimo veškeré žánrové škatulky. Chvilku je slyšet blues, někdy jejich tvorba zavání jazzem a jindy zase, třeba v písni 5 policajtů, máte pocit jako byste se ocitli v trampské osadě u táboráku. Ve zmíněné skladbě je navíc slyšet fagot, který na koncertech zní málokdy. Škarohlíd by možná řekl, že repertoár Jablkoně je „každý pes jiná ves“, jenže právě tímhle je udržována posluchačova pozornost, právě stylová různorodost dodává celému vystoupení na atraktivitě.

Jablkoň - zleva: Johnny Judl, Martin Carvan, Marie Puttnerová, Michal Němec. Vzadu: Petr Chlouba

Jablkoň – zezadu: Johnny Judl, Martin Carvan, Marie Puttnerová, Michal Němec.

Někdo by zase mohl mít výhrady k hlasovému projevu Michala Němce. Je pravda, že znám spoustu lepších zpěváků, než je on. Ovšem Němcův zpěv se do muziky Jablkoně skvěle hodí a v kombinaci s výbornou Marií Puttnerovou jim to spolu náramně ladí. Když se ještě navíc přidaly vokální party ostatních členů kapely, šlo o silný zážitek.

Publikum se bavilo nejen samotnou muzikou, ale i osobitým moderováním Michala Němce, který s humorem sobě vlastním uváděl jednotlivé písničky. K velmi vydařeným hudebním vtípkům patřila Námořnická, jejíž text vlastně tvoří jediné slovo: námořnický pokřik „Johoho“. Do kategorie hudebních hříček by se dala zařadit i skladba Říkadla, která, jak už její název napovídá, je sestavená z částí dětských říkadel. Na zvukové rozmanitosti se podílela velká škála nejrůznějších klapadel, tamburín a ostatních perkusí, na které hrála nejen zpěvačka, ale i bubeník Petr Chlouba.

Jak je dnes stále častějším zvykem, předělila i koncert Jablkoně krátká přestávka. Po ní se na scéně objevilo duo Němec a Puttnerová, tedy Půljabkoň, aby zahrálo dvě písničky ze svého letošního alba Světelný léto. Nejprve to byla bluesová K ránu a poté už za sborového doprovodu zbytku kapely zazněla Smutná dívka ve vlaku.

Jablkoň - zleva: Petr Chlouba, Marie Puttnerová, Michal Němec.

Jablkoň – zleva: Petr Chlouba, Marie Puttnerová, Michal Němec.

K repertoáru „celé“ Jablkoně se kapela vrátila písněmi jako Paní Svobodová, Marie je, nebo Když v noci sněží. Každá z nich byla odměněna potleskem téměř vyprodaného klubu. S blížící se jedenáctou hodinou spěl i jedinečný hudební zážitek neodvratně ke konci. Ten definitivně nastal s příznačně nazvanou skladbou Blues, která zazněla v přídavku.