Ivan Hlas Trio

6. 2. 2019 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková (ilustrační foto)
Publikováno 11. 2. 2019

Ivan Hlas Trio - zleva: Norbi Kovács, Ivan Hlas, Olin Nejezchleba

Ivan Hlas Trio – zleva: Norbi Kovács, Ivan Hlas, Olin Nejezchleba

Kvůli zdravotním problémům musel písničkář IVAN HLAS v loňském roce na čas opustit klubová pódia. Vrátil se v pravou chvíli, aby se svým triem, v němž spolu sním ještě působí Jaroslav „Olin“ Nejezchleba (violoncello) a Norbi Kovács (kytara), oslavil patnáct let společného muzicírování.

Velký potlesk se ve vyprodané Malostranské besedě poprvé ozval krátce po půl deváté, kdy se všichni objevili na místním pódiu. Koncertní program tria doznal dost velkých změn, některé písničky z něho vypadly, jiné naopak přibyly a u dalších se změnilo pořadí. Na úvod koncertu zněla dříve Slunečnice s hudbou Boba Dylana a textem Jaroslava Hutky. Ta tentokrát obstarala závěr vystoupení… Jeho začátek patřil písni Báječná léta pod psa. Stálicemi repertoáru tria Ivana Hlase jsou také Na barevný šňůře a Velkoměstský blues.

Daleko více prostoru než dřív dostali oba Hlasovi spoluhráči. Nejprve své umění předvedl osamocený Norbi Kovács: zahrál Johanem Sebastianem Bachem inspirovanou písničku, kterou kytarista vtipně pojmenoval Bacha. A poté zazněla maďarsky zpívaná Aňám (česky Pro maminku).

Ivan Hlas Trio - Norbi Kovács

Ivan Hlas Trio – Norbi Kovács

To už na scéně byl i Olin Nejezchleba, který ze svých dvou alb vybral krásně zasněnou Teide, ta vyšla na desce Nečekaná návštěva (2017). Ze stejné nahrávky pochází i Amerika: tuhle písničku znám už delší dobu, ale zatím jsem nikdy nevnímal její text,  a proto jsem ji docenil až nyní.

Na závěr první poloviny báječného koncertu se na pódium vrátil také Ivan Hlas, aby se svými spoluhráči zahrál ještě tři písničky, mezi kterými nechyběla vypalovačka Míval jsem tě rád.

Dramaturgie druhé poloviny večera se podobala té první. Opět se na pódiu nejprve objevilo kompletní trio, aby posluchače potěšilo hitem Pro Elišku nebo krásně zasněnou Pod čepicí. Tak jako v úvodní části se i Norbi s Olinem znovu blýskli svým mistrovstvím. Oba společně písničkou Kdybych byl boháčem připomněli skladatelskou genialitu Petra Skoumala.

Ivan Hlas Trio - zleva: Norbi Kovács a Olin Nejezchleba

Ivan Hlas Trio – zleva: Norbi Kovács a Olin Nejezchleba

Norbi publikum potěšil skvělou úpravou skladby Petróleum lámpa od maďarské hardrockové stálice Omega. Olinovo okénko zase obstarala starší U doktora, která pochází z Nejezchlebovy prvotiny Noční lov (2010). Na pódiu se znovu objevil Ivan Hlas a trio ještě zahrálo několik písniček, které pohladily duše všech přítomných. Závěr pohodového koncertu byl neodvratný, a tak po dvou hodinách přišla na řadu již zmiňovaná Slunečnice.

Podle rozjařených tváří bylo jasné, že všichni mají z Ivanova koncertního návratu velkou radost. Nepochybuji ovšem, že nejvíc se raduje sám zpěvák.