Ivan Hlas Trio

3. 4. 2019 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ivan Prokop
Publikováno: 8. 4. 2019

Ivan Hlas

Ivan Hlas

Když v Malostranské besedě hraje IVAN HLAS TRIO, bývá téměř pokaždé vyprodáno. Tentokrát to v ní ale doslova praskalo ve švech. Důvod byl prostý: kromě výtečné muziky a skvělé nálady se tu křtila i nejnovější rozhovorová kniha Ivana Hlase V náruči dejvický noci, kterou vydalo nakladatelství MAŤA a zpěvák ji napsal s Marcelou Titzlovou.

Na onen slavnostní okamžik došlo až ve druhé polovině večera. Tu první odstartovala písnička Báječná léta pod psa. Došlo v ní i na jiné Hlasovy hity jako Na barevný šňůře, Velkoměstský blues a mnohé další, kterými trio dělá již tradičně radost svým fanouškům, ať už jsou v Besedě, Balbínce či kdekoliv jinde. Na své si přišli také Ivanovi spoluhráči – věční šprýmaři Norbi Kovács (kytara) a Jaroslav „Olin“ Nejezchleba (violoncello).

Tihle dva se od začátku různě špičkovali, což v publiku vyvolávalo salvy smíchu, který podporoval dobrou náladu. Kromě toho výborně hráli. Osamocený Norbi dal nejprve k dobru skvostnou úpravu maďarského hitu Petroléum lámpa od kapely Omega.

Poté se ke kytaristovi připojil i Olin a v jejich společném podání zazněla křehká Teide z Olinovy sólovky Nečekaná návštěva (2017).  Natřískanému sálu odpovídala i bouřlivá atmosféra tohoto v mnohém výjimečného koncertu. Bylo vidět, jakou z toho mají muzikanti radost, ostatně koho by spokojení fanoušci netěšili že?

Ivan Hlas Trio - zleva: Norbi Kovács a Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Ivan Hlas Trio – zleva: Ivan Hlas, Norbi Kovács a Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Na závěr úvodní části večera se na pódiu opět objevil Ivan Hlas, aby kompletní trio zahrálo ještě několik kousků ze svého repertoáru. Nechyběla mezi nimi ani rozverná Míval jsem tě rád, po které následovala krátká přestávka.

Když se po několika minutách začalo opět hrát, zazněla pecka Pro Elišku. Snad se nikdo z tria neurazí, když napíšu, že tuhle písničku už dlouho považuji za nejlepší z celého setlistu a jsem moc rád, že ji na každém koncertě slyším. Po ní už nadešla chvíle samotného křtu. Byť ho nemá cenu dlouze popisovat, za zmínku jistě stojí fakt, že jako jeden z kmotrů byl pozván Tomáš Filipovský z Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, tedy doktor z týmu, který Ivana léčil při jeho loňských zdravotních problémech. Osobně účast pana doktora vnímám jako výraz úcty a hluboké pokory, kterou slavný písničkář v sobě má.

Potom už se začalo opět muzicírovat. Stejně jako v předchozí části dostali velký prostor Olin s Norbim, který nejprve sám předvedl svou virtuozitu v písni Bacha a poté s Olinem zahrál dvě skladby z Nejezchlebova repertoáru. Šlo o Ameriku a starší U doktora. Milého překvapení se posluchači dočkali, když se na pódiu objevila zpěvačka Káťa Svobodová, která v nádherné Všechno odnesl proud z filmu U mě dobrý dala vyniknout svému talentu. V závěru písničky se ke Kátě přidal její otec Ivan Hlas, takže diváci měli na krátkou chvíli možnost si užít jejich rodinného vystoupení.

Ivan Hlas Trio - zleva: Ivan Hlas a Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Ivan Hlas Trio – zleva: Ivan Hlas a Jaroslav „Olin“ Nejezchleba

Následující chvíle už byly opět vyplněny písněmi ze standardního repertoáru Ivan Hlas tria. Ochuzeni jsme tedy nebyli o takové skvosty jako Pod čepicí, Neděle nebo Dylanovu Slunečnici, kterou českým textem opatřil Jaroslav Hutka.

Na koncertech Ivan Hlas tria je nejsmutnější, že musí někdy končit. Ale vždy se zaraduji, když si uvědomím, že mě někdy příště čeká další báječný večer s nimi.