Hromosvod

25. 11. 2019 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Mia Feres
Publikováno: 3. 12. 2019

Hromosvod

Hromosvod

Folkrocková partička HROMOSVOD oslavila čtvrtstoletí své existence. Pro výroční koncert si zvolila oblíbenou Malostranskou besedu, v níž se sešlo nemálo příznivců kapely, kterou založil a stále táhne dopředu zpěvák, kytarista a hráč na klávesové nástroje ONDŘEJ FENCL.

Na pódiu se střídalo mnoho muzikantů, a protože by vypisování různých sestav, které se často prolínaly, bylo nepřehledné, nebudu se jimi tentokrát zabývat. Jediný, kdo scénu za celou dobu neopustil, byl samotný kapelník.

Koncert otevřely tři písničky: Na kraji nebe, Chleba a Tady a teď z připravovaného alba. Nejvíce z nich zaujala hned ta první. Nicméně na podrobnější hodnocení je třeba si počkat, až budou mezi fanoušky více zažité. Z předchozího alba Divoký ticho Žižkova (2015) zaznělo několik skladeb, mezi nimiž nechyběla Záhada hlavolamu. Na studiové nahrávce v ní hostují Kamil Střihavka a Vladimír Merta, ti však v Besedě nebyli, tak si skupina musela vystačit sama ‒ bohužel obzvláště Mertův hlas v dramatickém recitativu citelně chyběl.

Hromosvod – Hanka „Kašpárek“ VyšinskáHromosvod – Hanka „Kašpárek“ Vyšinská

Hromosvod – Hanka „Kašpárek“ Vyšinská

Už jsem se zmínil, že s Hromosvodem vystoupila spousta hostí, jednalo se o bývalé členy kapely. Nejvíce se jich vystřídalo za bicími: napočítal jsem čtyři bubeníky. Jeden z nich, Jakub Homola se dokonce mihl taky u baskytary. Pro toho, kdo nesleduje historii Hromosvodu nijak detailně, bylo asi největším překvapením, když se na scéně objevil zpěvákův bratr Martin Fencl, který si v písničce Dům v plamenech zahrál na trubku.

Největším nedostatkem koncertu byl nevyvážený zvuk. Ondrův mikrofon byl proti ostatním moc nahlas, proto doprovodným vokálům nebylo příliš rozumět. Nepomohlo ani, když se posluchač v sále přesunul na jiné místo. Škoda.

Hromosvod – Tereza Kaucká

Hromosvod – Tereza Kaucká

O houslové party se přibližně rovným dílem rozdělili Hanka „Kašpárek“ Vyšínská, která je dlouholetou členkou Hromosvodu, a Adam Pospíšil, ten za ni zaskakoval v době, kdy byla na mateřské. Zajímavě vyzněla písnička Jaro v plenkách, v níž si oba zahráli společně. Mohu však říct, že Pospíšilova hra, v níž byl nepřeslechnutelný vliv cikánského folklóru, byla energičtější a zajímavější než jeho hudební partnerky.

Všechny písně se dočkaly bouřlivého ohlasu. Logicky však publikum o něco více odměňovalo ty starší jako Svitavy či Konečná, obě z alba Svitavy (2006), či Pochyby, které vyšly na desce Zimní čas (2010).

Hromosvod – Ondřej Fencl a Tereza Kaucká

Hromosvod – Ondřej Fencl a Tereza Kaucká

Hodiny se přiblížily k půl dvanácté, a to znamenalo, že čas vyměřený koncertu pomalu vyprchával. Kapela zahrála ještě výbornou pecku Magnety a dočkala se obrovského aplausu. Hromosvod tedy parádně oslavil své pětadvacáté narozeniny. Myslím, že nejsem sám, kdo mu přeje, aby na naší hudební scéně vydržel hodně dlouho.

Celá fotogalerie: