Čas je mý kuře v hodinkách – Vladimír Guma Kulhánek 75

8. 10. 2019 – Lucerna Music Bar, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Jiří Šimák
Video: Charles Fort
Publikováno: 14. 10. 2019

Flamengo - Vladimír „Guma“ Kulhánek

Flamengo – Vladimír „Guma“ Kulhánek

Snad nikdo nepochybuje, že se VLADIMÍR „GUMA“ KULHÁNEK nesmazatelně zapsal do historie české hudby. Podílel se nejen mnoha na rockových, ale i popových albech, natáčel také množství filmové muziky. Své nedávné sedmdesáté páté narozeniny oslavil koncertem v beznadějně vyprodaném Lucerna Music Baru.

Vystoupily na něm čtyři kapely, ve kterých Guma byl nebo stále je členem. Svou premiéru si zde odbyla formace PRAK, která celý tříhodinový večer zahájila. Mimochodem, Guma odehrál celý koncert, což je v jeho věku úctyhodný výkon.

Repertoár PRAKu je postaven na písních, které složili kytarista Stanislav „Klásek“ Kubeš a samozřejmě Guma. Většinu z nich hráli během svého působení v Etc…, jednou z mála výjimek je nádherná Jsem prý blázen jen, kterou Klásek napsal pro Jiřího Schelingera. Zpěvu a kláves se v PRAKu ujal Pavel „Pája“ Bohatý, v jehož podání vyzněla tahle balada krásně.

PRAK – Stanislav „Klásek“ Kubeš

PRAK – Stanislav „Klásek“ Kubeš

Pecku Za vodou zpíval sám Kubeš, který je jejím autorem. Další svou skladbu Kdo dnes přijde už opět přenechal Bohatému. Z hudebního projevu PRAKu byla cítit velká radost a skupina za své krátké vystoupení právem sklidila velké ovace.

Druhá kapela, ve které náš nejlepší baskytarista v současnosti působí, je Energit. Na Rockovém světě o nich píšu poměrně často, proto se omezím na strohá fakta. Formace sdružená kolem kytaristy Luboše Andršta zahrála tři skladby: Soulshine, Blue Dance a Freedom. Všechny kromě skvělé hry hudebníků zdobí bezchybný vokál Jana Holečka, který kromě zpěvu hraje na varhany Hammond B3. Na narozeninový koncert přivezl nádherný historický kus tohoto jedinečného nástroje.

Energit – zleva: Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Energit – zleva: Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Na závěr „energitího“ setu se na pódiu objevili dva exkluzivní hosté. Nejprve to byl Michal Pavlíček, který vystřídal Luboše Andršta. Tahle sestava zahrála slavnou White Room coby poctu nedávno zesnulém bubeníkovi Cream Gingeru Bakerovi. Poté na scénu přišel Kamil Střihavka, který zazpíval pecku All Right Now.

Kamil Střihavka

Kamil Střihavka

Následná přestávka poskytla fanouškům příležitost, aby se zašli ven trochu nadechnout. Po návratu  si mohli začít vychutnávat další parádní sestavu. Konkrétně šlo o Etc…, a sice v podobě, v jaké tahle parta slavila čtyřicáté výročí své existence. Na pódiu tedy vedle Gumy stáli kytaristé Stanislav „Klásek“ Kubeš a Pavel Skála, za bicími seděl Jiří „Zelí“ Zelenka (ten se objevil i v přechozím Energitu a následujícím Flamengu), saxofon a příčnou flétnu obsluhoval Jakub Doležal, na hammondy hrál a zpíval Pája Bohatý. Kapelu doplňoval ještě violoncellista Jaroslav „Olin“ Nejezchleba.

Etc… svůj set sestavili z období ohraničeného alby Etc…3 (1987) a Nůž na hrdle (1999). Zazněly takové kousky jako Kdo přijde po mě, Letní čas, Slova, Sobotní rej či Doteky. O zpěv se podělili Pája, Olin a Klásek. Radost ze skvělé muziky mírně kalilo občasné nepříjemné houkání mikrofonu, které si zvukař bohužel nepohlídal. Nicméně po odstranění této chybky už bylo vše v pořádku.

Vladimír „Guma“ Kulhánek 75

Vladimír „Guma“ Kulhánek 75

Poslední dvě písničky Město z peřin a Variaci na renesanční téma si přišel zazpívat sám Vladimír Mišík. Mnoho lidí si kladlo otázku, proč Vláďa s Etc… nebyl na pódiu od začátku jejich vystoupení. Odpověď na ni však zůstává utajena.

Přeměna Etc… na Flamengo netrvala nijak dlouho, odešel Olin, Kláska nahradil Pavel Fořt a skupina, která nahrála slavnou a patrně i nejlepší desku české rockové historie Kuře v hodinkách (1972), stála na pódiu. Všichni si mohli vychutnávat živé provedení skladeb jako Rám příštích obrazů, Chvíle chvil a chybět nemohla ani Já a dým. Ve dvou písních se pěvecky zaskvěl Pája Bohatý: první z nich byla Doky, vlaky, hlad a boty. Druhá pecka Stále dál dala vzpomenout na Ivana Khunta. Všechny mají i po téměř padesáti letech od svého vzniku neuvěřitelnou sílu. Titulní Kuře v hodinkách celý výborný večer zakončila.

Etc… – zleva: Vladimír „Guma“ Kulhánek a Pavel Skála

Etc… – zleva: Vladimír „Guma“ Kulhánek a Pavel Skála

Před jediným přídavkem se ujal slova samotný oslavenec, který svým děkovným proslovem potěšil snad každého, kdo v Lucerna Music Baru byl. Potom už zazněla Santanova Oye Como Va.

Byl to mimořádný hudební zážitek, který vzdal hold mimořádnému mistrovství Vladimíra „Gumy“ Kulhánka. Nevím jak ostatní rockeři, ale já mám v kolonce „akce roku“ pro letošek jasno.

Celá fotogalerie: